Za pet dana ozidam pečenjaru i onda pečemo prase
U ovo pretpraznično vrijeme, kada se s nestrpljenjem iščekuje najradosniji hrišćanski praznik Božić i kada mnogi razmišljaju kako da kupe, ali i da ispeku i pripreme pečenicu za božićnu trpezu, zanimljiva je priča o i izgradnji i zidanju pečenjara.
Žarko kaže da je pečenjare gradio i u gradu i na selu, u Semberiji i podmajevičkom kraju. Nekoliko pečenjara ozidao je u Crnoj Gori i Srbiji.
“U ekipi sa dvojicom braće pečenjare smo gradili po Semberiji i u podmajevičkom kraju, u Srbiji i u Crnoj Gori. Malo je semberskih sela u kojima nismo izgradili bar jednu ili po nekoliko pečenjara. Zanimljivo je da ljudi koji žive u porodičnim kućama u gradu, a imaju malo prostranije dvorište, žele da imaju i pečenjaru. Moram ovom prilikom da pomenem i rođaka Radeta Kopića, vatrostalca od koga sam naučio i savladao vještinu izgradnje pečenjara. Rođak Rade je izgradio više od dvije stotine, možda, čak, i tri stotine pečenjara”.
Žarko kaže da je kod izgradnje pečenjara najvažnije pravilno izgraditi i postaviti komoru, jer, u protivnom, dim će se vraćati i pečenjara neće funkcionisati onako kako bi trebalo.
“Komora usmjerava miješanje toplog i hladnog vazduha. Topli vazduh je lakši i po prirodi ide prema gore. Topli i hladni vazduh se miješaju u komori, nakon čega topli vazduh izlazi kroz dimnjak i onda možemo razgovarati o dobro postavljenom sistemu. Ukoliko se komora ne izgradi kako treba, dim će se uvijek vraćati i nećemo imati funkcionalnu pečenjaru. Sve ostalo su finese koje doprinose estetskom izgledu pečenjare. Izgradnja lukova je standardna priča u ovom poslu. Na mojim pečenjarama, na luk se ozida jedan red cigle i onda startuje komora. Moje pečenjare su prepoznatljive po tom stilu gradnje. Za izgradnju jedne pečenjare treba mi pet radnih dana. Nakon toga, već za vikend, možemo da pečemo prase ili jagnje”, kaže, onako, kroz šalu, umjetnik svog zanata, Žarko Špirić.
Bijeljina.com