BIJELJINA: Upisnom politikom usklađuje se obrazovanje, tržište rada i potrebe privrede

U Gradskoj upravi Grada Bijeljina danas je održan sastanak predstavnika Gradske uprave, srednjih škola, Privredne komore, UG „Preduzetnik“ i Zavoda za zapošljavanje. Tema sastanka odnosila se na usklađivanje upisne politike u srednje škole sa zahtjevima tržišta rada na području grada Bijeljina. Ovo je tradicionalna forma sastanka najodgovornijih ljudi u navedenim oblastima, a danas doneseni prijedlozi će se proslijediti Ministartvu prosvjete i kulture RS gdje bi trebalo poslužiti kao osnova za izradu upisne politike u srednje škole za školsku 2023/24. godinu.

Duško Đurić, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola regije Semberija, rekao je da je cilj upisne politike profilisati zanimanja koja će se upisivati u narednoj školskoj godini.

Zaključak je da je u u Bijeljini u ovoj školskoj godini, 925 učenika koji će završiti osnovnu školu, što je za 80 učenika više nego prošle godine.

“Danas smo razgovarali o deficitarnim zanimanjima koja su neophodna ovom prostoru i škole su nastojale da udovolje ovom zahtjevu. Takođe smo odredili broj učenika koji treba da se rasporedi po odjeljima koje ćemo upisati. Prošle godine smo upisali 39 odjeljenja, ove godine vjerovatno 40”, rekao je Đurić.

Slavica Marković, direktor Područne privredne komore Bijeljina, istakla je da se privrednici svakodnevno suočavaju sa problemom nedostatka radne snage. Anketirajući privrednike, u Područnoj privrednoj komori došli su do podataka da su neophodna zanimanja koja se tiču građevinske, metalske i ugostiteljske struke, kao  i sektor drvoprerade.

“S obzirom da prošle godine nije bilo upisa učenika za drvoprerađivače, to se osjetilo kao nedostatak na tržištu radne snage”, rekla je Slavica Marković, direktor Područne privredne komore Bijeljina.

Marković je istakla da je veoma značajno ogranizovanje praktične nastave u privrednim društvima. Privredna komora preduzela je sve mjere kako bi animirala privredna društva da primaju srednjoškolce na obavljenje praktične nastave.

“Bitno je objasniti mladima koliko je praksa značajna, jer veliki broj njih ne želi imati praktičnu nastavu. Svaki privrednik kod kojeg učenik obavi praksu, ukoliko se pokaže kao dobar radnik, po završetku srednje škole, dobiće zaposlenje. S obzirom da je evidentan nedostatak radne snage, privrednci su voljni da daju određena sredstva učenicima”, rekla je Marković.

Milorad Stević, izvršni direktor Zanatsko-preduzetničkog udruženja “Preduzetnik” istakao je Bijeljina vapi za zanatstvom, kako u proizvodnom tako i u uslužnom zanatstvu.

“Najtraženija zanimanja na području Grada Bijeljina su iz struke svih građevinskih zanimanja, takođe, potrebni su vodointalateri, elektroinstalateri, instalateri centralnog grijanja, kuvari, konobari, vozači motornih vozila, bravar-varilac. Smatramo da postoji i potreba da se frizeri upisuje svake godine”, kaže Stević.

Kako je rekao, ukazala se potreba i za mesarima.

Stević je sa zadovoljstvom konstatovao da će Srednja stručna škola u Janji upisati pola odjeljenja kuvara i pola odjeljenja konobara.

Radoslav Ostojić, savjetnik Gradonačelnika Grada Bijeljina rekao je da je cilj upisne politike, koju organizuje Grad Bijeljina, da prati potrebe tržišta rada.

“Trudimo se svake godine, kada kreiramo upisnu politiku, da je što više približimo potrebama tržišta rada. Smatram da smo ove godine donekle to uspjeli, a nadamo se da ćemo iz godine u godinu sve više povezivati obrazovanje, tržište rada i potrebe privrede kako bismo omogućili da što više djece ima odgovarajuće obrazovanje”, rekao je Ostojić.

Iz Gradske uprave Grada Bijeljina poručeno je da Grad svake godine aktivno radi na poboljšanju upisne politike.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име