Održali su javni čas kako bi podigli svijest svojih vršnjaka o ovom problemu. Njihovu inicijativu podržali su Komunalna policija, Udruženje za zaštitu životinja „Aska“ i veterinari.
„Hoću psa, ali ne i obavezu“ naziv je projekta učenika trećeg razreda farmaceutskih tehničara Poljoprivredne škole u Bijeljini.
Ovim projektom srednjoškolci su se uključili u problem zbrinjavanja pasa lutalica, a sa željom da pomognu napuštenim životinjama i doprinesu rješavanju ovog izraženog problema u gradu.
– Naša škola jedina u gradu ima dozvolu za držanje životinja. Smatramo da bi izgradnja skloništa za napuštene životinje imala višestruki značaj. Smanjili bismo broj pasa i mačaka lutalica i omogućili našim vršnjacima da obavljaju praksu koju sada imaju samo sa krupnim životinjama. Veliki broj đaka upisuje ovu školu zbog toga što želi da radi sa kućnim ljubimcima – kaže učenica Marija Koprivica.
Trovanja
Problem pasa lutalica u Bijeljini ne rješava se na adekvatan način, smatraju bijeljinski veterinari, koji su svakodnevno svjedoci vrlo nasilnog odnosa prema napuštenim životinjama.
Veterinar Jelena Pavić iz Veterinarske ambulante „Nutricio” kaže da se zbrinjavanju pasa lutalica mora ozbiljnije pristupiti.
– Nažalost, sve više pasa i mačaka lutalica je na našim ulicama. Te životinje se ne zbrinjavaju na adekvatan način. Oni se praktično samo uklanjaju, a sve češće imamo primjera i trovanja ovakvih životinja. Ne sporimo da neke od tih životinja, prepuštene same sebi, mogu da budu agresivne, ali one nisu krive za takav položaj. Zato svi moramo dati maksimum od sebe i zbrinuti ih – kaže veterinarka.
Volonteri
Volonteri u Udruženju za zaštitu životinja „Aska“ sa oduševljenjem su pozdravili ideju učenika i spremni su da se uključe u zbrinjavanje napuštenih pasa i mačaka.
U protekle dvije godine, koliko udruženje radi, udomili su više od 200 pasa. Uz podršku dvije veterinarske ambulante, izlječili su, sterilisali i vakcinisali 50 pasa.
Jasna Đokić iz „Aske“ kaže da su napuštene životinje žrtve neodgovornih vlasnika, ali i nesprovođenja zakonskih odredbi. Bijeljina, tvrdi ona, nema humani azil.
– Nedopustiv je ovakav odnos prema životinjama. Rješenje je sterilizacija, kastracija, čipovanje pasa i kažnjavanje nesavjesnih vlasnika – smatra Đokićeva.
Ona kaže da ova nevladina organizacija brine o životinjama zahvaljujući dobrim ljudima, ljubiteljima životinja.
Iako nisu nadležni za zbrinjavanje pasa lutalica, bijeljinski komunalni policajci javno su podržali ovaj učenički projekat i smatraju da ne postoji nijedna prepreka za njegovu realizaciju.
Svaka donacija vrlo važna
– Imamo donatore koji nas pomažu. A svaka donacija nam je dragocjena. Bilo da se radi o konzervi hrane ili plaćanju veterinarskih usluga. I tu imamo ogromnu podršku veterinara, koji nam mnogo toga urade urade besplatno ili na odloženo plaćanje – kaže Jasna Đokić.
Izvor: blic.rs