Odluka gradske vlasti u Bijeljini da poskupi odvoz smeća za stanovnike naišla je na veliko ogorčenje kod građana, koji kažu “da sve teže otplaćuju kredite kojima se zadužio Grad”.
Naime, na posljednjoj sjednici Skupštine Bijeljine odbornici su usvojili odluku da cijena deponovanja smeća iznosi 50 KM, umjesto dosadašnjih 40 maraka. Razlog za to je čijenica da je „Komunalac" povećao svoje usluge odvoza smeća na Regionalnu sanitarnu deponiju za deset odsto, pa je Eko-dep zatražio da se poveća cijena usluga građanima jer sa postojećom ne bi mogli da pokriju troškove poslovanja i izmiruju rate od kredita.
Od planiranih 70.000 tona smeća sa područja Bijeljine, Ugljevika, Lopara i Teočaka na Regionalnu deponiju godišnje se doveze svega 32.000 tona, pa je preduzeće Eko-dep stalno u minusu. Cijena deponovanja otpada povećana je na 50 maraka po toni, iako je tržišna cijena, tvrde, za 20 maraka veća.
Direktor ovog preduzeća Dragiša Marjanović tvrdi da će nova cijena omogućiti konsolidaciju preduzeća.
-Očekujemo da ćemo uz povećanje cijene ove usluge normalno poslovati, te moći vraćati bar 50 odsto kredita, dok će ostatak novca obezbjeđivati opštine osnivači Regionalne deponije – kaže Marjanović.
On podsjeća da je u eko-deponiju do sada uloženo 4,5 miliona evra kredita, te da je u ovoj godini prioritet izgradnja treće sanitarne ćelije vrijedne 2,5 miliona KM za šta su obećana sredstva iz budžeta.
-Tri kredita ukupnog iznosa od devet miliona maraka, za čije je vraćanje godišnje potrebno 850.000 KM, otplaćivaće se još osam godina. Prihodi Eko-depa su samo 1.150.000 KM godišnje, a potrebno nam je najmanje dva miliona za normalno poslovanje – kaže on.
Tehnički direktor „Komunalca"Milorad Stjepanović podsjeća da fizička lica odvoz smeća plaćaju 0,118 KM sa PDV-om po metru kvadratnom stambene površine i da je sa poskupljenjem od 10 odsto cijena niža nego u nekim drugim lokalnim zajednicama.
Međutim, građani se ne slažu sa tim. Iako su svjesni važnosti očuvanja životne sredine, onima sa skromnim primanjima svako poskupljenje je teret.
– Dvije trećine primanja izdvajam za režije. Skupa voda, skupa struja, a sad i smeće. Svakodnevno poskupljuju i gorivo, osnovne životne namirnice. Penzije podigli za dva odsto, a oni odmah poskupili i režije – kaže Bijeljinac Stojan Đokić.
Protiv opozicija i potrošači
Odbornik SNSD Dragan Knežević upozorava da se sa ovom praksom mora prekinuti.
– Ne smije Grad da se zadužuje u ime preduzeća gubitaša, a da to ide preko leđa građana kao što je sada slučaj – kaže on. I u Udruženju potrošača „Zvono" ne odobravaju poskupljenja. Spas bi, kažu, bio da se dio povećanih troškova finansira iz budžeta grada.
Prema mišljenju Udruženja potrošača problem je i neusaglašen način naplate. Deponovanje smeća plaća se po toni, a „Komunalac" cijenu odvoza smeća određuje po kvadraturi stambenog prostora.
Izvor: srpskainfo.com/bijeljina.org
Više iz kategorije
Bijeljina se zadužuje sedam miliona KM
- 19.02.2019 18:19
"Dani komedije" krajem marta
- 19.02.2019 15:15
TRB na svjetskom sajmu odbrane u Abu Dabiju
- 19.02.2019 11:00
Sezona grijanja bez kvarova, građani dužni 212.000 KM
- 19.02.2019 10:00
Bijeljina: Potpisani ugovori sa više od 100 poljoprivrednika
- 18.02.2019 21:30
Komentara