
U Osnovnoj školi „Dositej Obradović“ u Suvom Polju učitelji, nastavnici i njihovi đaci i dalje se tokom zimskog perioda griju pomoću peći na drva i ugalj, zbog čega je modernizacija sistema grijanja jedan od prioritetnih projekata u narednom periodu, izjavio je za portal Desavanja u Bijeljini vršilac dužnosti direktora ove škole Neven Tešanović.
Tešanović je rekao da ovu školu trenutno pohađa 127 učenika u ukupno 12 odjeljenja.
Neven Tešanović, direktor OŠ “Dositej Obradović“ Suvo Polje
– Mi se nalazimo u centralnoj školi u Suvom Polju, a osim nje imamo područno odjeljenje u Srednjim Zagonima. Objekat centralne škole star je sedamdeset i devet godina i zaista bi mu trebalo posvetiti pažnju i sredstva u smislu rekonstrukcije, od starih zidova, plafona, fasade, oluka, ali jedan od najvećih problema je svakako grijanje. Živimo u 21. vijeku i peći na čvrsto gorivo u svakoj učionici trebalo bi da su odavno prevaziđene. Učionice nekako i zagrijemo, ali hodnici i holovi ostaju hladni – naveo je Tešanović.
On je istakao da su sredstva potrebna za energente uglavnom obezbijeđena od Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, ali da će OŠ „Dositej Obradović“ tražiti najbolje rješenje kada je riječ o novom sistemu grijanja.
– Vidjećemo šta je najisplativije i ekološki najodrživije, ali smo optimisti da ćemo riješiti problem. Međutim, nije samo grijanje problem. Treba riješiti školsku salu, zatim toalet u područnom odjeljenju u Srednjim Zagonima je poljski, bez vode i struje, ograda oko centralne škole je stara i oronula, ali važno je da krenemo postepeno u rješavanje, jedan po jedan problem – naglasio je Tešanović.
Govoreći o aktuelnim aktivnostima na uređenju, on je dodao da se sređuje vanjska bina u školskom dvorištu koja služi za priredbe i na raspolaganju je djeci, nastavnom osoblju i roditeljima.
– Ovim putem bih zahvalio vlasniku bijeljinske firme „Mega Drvo“ koji nam je donirao cjelokupnu obnovu bine ili ljetnikovca, a radovi su u toku. I naša škola, kao i sve ostale seoske škole u Semberiji, suočava se sa nedostatkom djece u školskim klupama, ali činimo ono što je do nas da se situacija popravi i da spriječimo odlazak osnovaca u gradske škole, što je nerijetko slučaj – poručio je Tešanović.
Objekat Osnovne škole „Dositej Obradović“ Suvo Polje izgrađen je četrdesetih godina prošlog vijeka, nakon Drugog svjetskog rata, i služio je kao dom za ratnu siročad. Tek od 1964. godine zgrada je promijenila namjenu i do danas se u njoj nalazi vaspitno-obrazovna ustanova za osnovnoškolski uzrast.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com