BIJELJINA: Civilna zaštita spremna da djeluje u slučaju elementarnih nepogoda

Civilna zaštita grada Bijeljina spremna je da blagovremeno djeluje u slučaju elementarnih nepogoda. Budući da su prioritet ove službe, zaštita ljudskih života i materijalnih dobara, neophodno je kontinuirano obnavljati opremu i obučavati pripadnike jedinica Civilne zaštite, istaknuto je nakon sastanka vršioca dužnosti direktora Republičke uprave za Civilnu zaštitu Milana Novitovića i gradonačelnika Bijeljine Miće Mićića.
 

Katastrofalne poplave 2010. i 2014. godine pokazale su da mogućnost bolje zaštite područja Semberije od poplava mora biti prioritet.

Višemilionske štete koju je vodena stihija nanjela domaćinstvima, privrednim objektima, oranicama i stočnom fondu, još dugo neće biti nadoknađene. Da bi se eventualne elementarne nepogode, poput ovih, dočekale spremnije, neophodno je u saradnji sa nadležnima raditi na opremanju ove službe i edukaciji njenih pripadnika, upozorio je gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić.

– Teritoriju grada okružuju rijeke Sava i Drina, a potencijalnu opasnost predstavljaju i rječice i pritoke poput Lukavca, Gnjice i Janje. Najbitnije je očistiti rijeke, napraviti nasipe, ali i obučiti jedinice CZ da u prvom, datom trenutku blagovremeno reaguju – naglasio je Mićić.

U Repubičkoj upravi za Civilnu zaštitu najavili su formiranje specijalizovane jedinice za odbranu i zaštitu od vode i na vodi u Bijeljini.  Vršilac dužnosti  direktora Republičke uprave za civilnu zaštitu Milan Novitović ocijenio je da Regionalni centar u Bijeljini nije razvijen u svim kapacitetima koji su potrebni.
– Upravo zbog toga što Bijeljina ima najveći rizik od poplava, smatramo da tu jedinicu treba formirati, opremiti i obučavati baš na ovom prostoru – rekao je Novitović.

Veliku ulogu u spašavanju ljudi i materijalno-tehničkih dobara imaju i pripadnici vatrogasne jedinice, ronioci, ali i druge službe. U sedam specijalizovanih gradskih jedinica i dvadeset raspoređenih po seoskim mjesnim zajednicama koje gravitiraju plavnim područjima uz rijeke Savu i Drinu, angažovano je oko 1.600 pripadnika Civilne zaštite grada Bijeljina. Za nabavku nove opreme i obuku pripadnika ove službe iz lokalnog budžeta izdvaja se godišnje oko stotinak hiljada maraka.

Republička uprava za Civilnu zaštitu i Gradska uprava Bijeljina, dogovoreno je na današnjem sastanku, uputiće i inicijativu Oružanim snagama BiH da im svojim inženjerskim kapacitetima pomognu u izgradnji prilaznog, alternativnog puta do savskog nasipa što je jedan od preduslova ovog projekta. U tome očekuju i pomoć Vlade RS.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: srpskainfo.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име