Biblioteka “Filip Višnjić“: Prošla godina donijela smanjenje broja članova, ali povećala posjetu Digitalnoj biblioteci

Datum:

Share post:

Javna ustanova Narodna biblioteka „Filip Višnjić” od svog osnivanja 1932. godine, pa do danas predstavlja najznačajnijeg nosioca kulturnih aktivnosti na području Semberije. Biblioteka je matična za sve biblioteke u Gradu Bijeljini i opštinama Ugljevik, Lopare, Donji Žabar, Pelagićevo i Osmaci. Mrežu biblioteka matične regije Bijeljina čini 36 biblioteka: tri narodne, tri univerzitetske, dvije fakultetske, šest srednjoškolskih, 21 biblioteka osnovnih škola i jedna biblioteka u sastavu pravnog lica.

„Biblioteka je 2019. godine imala 10.175 članova, a 2020. godinu je završila sa 9.938 korisnika. Ova situacija je svakako uticala da se smanji broj pročitanih knjiga čak za 20 procenata, ali se zato povećao broj posjeta našoj Digitalnoj biblioteci za više od dva puta u odnosu na prošlu godinu. Ono što je značajno za rad bilo koje biblioteke je obrt fonda koji je kod nas bio 30%, odnosno broj pročitanih knjiga u toku 2020. godine je 33.492 knjige“, rekla je za portala Dešavanja u Bijeljini v.d. direktor NB „Filip Višnjić“ Petra Rajković i dodala da su posjete Biblioteci bile ograničene, odnosno mogao je da uđe samo po jedan korisnik na pozajmna odjeljenja, a u čitaonicama je istovremeno moglo da bude samo sedam korisnika.

Zbog pandemije virusa, zaustavljene redovne aktivnosti Biblioteke
Direktor ističe da su poštovali sve mjere koje je propisao Institut za javno zdravstvo Republike Srpske i da je takav rad mnogo zaustavio redovne aktivnosti koje imaju u sklopu Biblioteke kao što su književne večeri, promocije, radionice za djecu, organizovane posjete školaraca, čak ni LUTVID FEST nije doveden do kraja, odnosno nije održano finale takmičenje.

„Sve to je uslovilo smanjen broj fizičkih posjeta Biblioteci, tako da smo zabilježili samo 95.550 posjeta u 2020. godini, ali je zato mnogo povećan broj virtuelnih posjeta. Vrijeme koje je Biblioteka bila zatvorena za korisnike, iskoristili smo da unesemo knjižni fond Odjeljenja za odrasle čitaoce u uzajamni elektronski katalog na platformi COBISS (Kooperativni onlajn bibliografski sistem i servisi), u programu koji koriste biblioteke u Republici Srpskoj, te smo time omogućili pokretanje elektronske pozajmice i za to odjeljenje. Naime, naša biblioteka je elektronsku pozajmicu pokrenula 2019. godine na Odjeljenju za djecu. Elektronski onlajn katalog omogućava korisnicima da iz svog doma, pomoću računara ili mobilnog telefona,  mogu da imaju uvid u bibliotečki fond što im umnogome olakšava pronalaženje određene knjige“, navela je Rajkovićka.

Već tradicionalno, povodom Dana biblioteke, u novembru, organizuju popust na upisninu, pa je ista situacija bila i u prošloj godini.

„Veoma smo zadovoljni odzivom naših sugrađana, jer je oboren rekord iz 2019. godine, te je tada upisano 8.170 korisnika. Za razliku od prethodnih godina, bilo je neophodno promijeniti način učlanjenja kako bi se zbog pandemije virusa korona prilagodili svim preporukama Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, Ministarstva prosvjete i kulture, svih nadležnih republičkih institucija, te Gradskog kriznog štaba. Zato smo najveći dio učlanjenja obavili preko kolektivnog upisa. Poslali smo dopise svim osnovnim i srednjim školama, ustanovama i firmama da nam dostave spiskove zainteresovanih, kako bi izbjegli stvaranje gužve. Toliki odziv naših sugrađana pokazuje njihovu ljubav prema knjizi i čitanju. Mi im se, svakako, zahvaljujemo na ukazanom povjerenju uz obećanje da ćemo se truditi da im, koliko je god moguće više, izađemo u susret i nabavimo što više knjiga za koje su zainteresovani“, rekla je Rajkovićka.

Realizovano nekoliko online projekata
Biblioteka od 2010. godine posjeduje i Digitalnu biblioteku, odnosno, na svom sajtu posjeduju knjige u elektronskom (PDF) formatu koje korisnici mogu da preuzmu na svoje računare. Svake godine digitalizuju određen broj knjiga, a to su, prije svega, stare i rijetke knjige, odnosno knjige iz Zavičajne zbirke. Zbog pandemije virusa korona Biblioteka je radila ograničeno sa korisnicima, ali potrudili su se da im u prethodnoj godini omoguće pristup još većem broju knjiga, jer su intenzivno radili i na digitalizaciji građe.

„U vrijeme karantina realizovali smo projekat „Oslušni biblioteku“ na našem YouTube kanalu. Naime, kolege su čitale djela koja je naša biblioteka u proteklom periodu objavila. Uglavnom su to ostvarenja zavičajnih autora. Krajem godine, u okviru programa “Kreativna konzumacija kulture”, pokrenuli smo i Čitalište ,,Da čitanje počne na vrijeme" za porodice koje očekuju novog člana ili imaju djecu do tri godine s ciljem promocije čitanja i popularizacije knjige od najranije dobi koji je zamišljen kao program kreiran u 16 vezanih kreativno-čitajućih sastanaka koji će se održavati preko aplikacije “ZUM”“, zaključila je direktor Biblioteke.

S obzirom na situaciju, direktor ističe da su ipak zadovoljni cjelokupnim poslovanjem biblioteke u prethodnoj godini. Biblioteka posjeduje fond od 113.500 knjiga, u okviru koga se nalazi stručna knjiga, beletristika, stara i rijetka knjiga, knjige za djecu, knjige na stranim jezicima  i sl.

„Mi kao matična biblioteka za nabavku knjiga raspolažemo sa svega nekoliko hiljada maraka u gradskom budžetu. To je nedovoljno da bismo vršili redovnu i plansku nabavku knjiga. Po bibliotečkim standardima, biblioteka kao što je naša treba da ima bar jednu knjigu po stanovniku, od toga 60% stručnih knjiga. Bijeljina ima veliki broj visokoškolskih ustanova te za potrebe studenata, trebali bismo da nabavljamo njima potrebnu literaturu za izradu seminarskih, diplomskih, master i drugih radova. To, svakako, podrazumijeva nabavku novoobjavljenih knjiga. U pribavljanju fonda nam mnogo znače donacije pojedinaca i preduzeća. Bez njih mi ne bismo mogli omogućiti našim korisnicima nove naslove. Imali smo razumijevanje o neophodnosti njihovog uključivanja u pribavljanju novih knjiga koje smo mi birali prateći želje naših korisnika. Na taj način smo uvećali fond za 1997 knjiga. Neizmjerno smo im zahvalni na tome i naš poziv za donatore ostaje otvoren i dalje“, pozvala je Rajkovićka.

Još jedan vid nabavke novih knjiga u bijeljinsku Biblioteku je putem obaveznog primjerka. Naime, izdavači na teritoriji Republike Srpske su dužni da Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci Republike Srpske dostave određen broj primjeraka knjiga koje izdaju. Onda Narodna i univerzitetska biblioteka proslijedi po jedan primjerak matičnim bibliotekama. Na taj način su dobili 502 knjige u prošloj godini.

Veliki planovi za 2021. godinu
​„Planove za 2021. godinu radili smo oprezno u smislu da imamo određene aktivnosti koje ćemo održati bez obzira na ograničeno ili otvoreno poslovanje, sa mogućnošću proširivanja sadržaja koje naša ustanova može pružiti ako mjere budu blaže ili ukinute. I ove godine planiran je  Međunarodni festival humora i satire u saradnji sa Udruženjem aforističara i  LUTVID FEST. Aktivno smo uključeni i u obilježavanje „Višnjićevih dana“, u okviru “Kreativne konzumacije kulture” nastaviće se program Čitalište za Čitomame i Čitotate, a planirali smo nastavak realizacije Čitališta za srednjoškolce“, rekla je Rajkovićka.
 
Iz Biblioteke poručuju da će se potruditi da svojim korisnicima omoguće i susrete sa piscima, predavanja, izložbe i sve one aktivnosti na koje su navikli. Takođe, nastaviće da unose preostali fond u COBISS kako bi proširili elektronsku pozajmicu i na druga odjeljenja.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

POVEZANE VIJESTI

Razvojna agencija Bijeljina organizovala prvu konferenciju omladinskog preduzetništva „Preduzetni-ka razvoju Grada“ (foto, video)

Razvojna agencija Bijeljina organizovala je danas prvu konferenciju omladinskog preduzetništva "Preduzetni-ka razvoju Grada" "Da Razvojna agencija Grada daje na...

SAJAM KOZMETIKE & MASTER CLASS U NEDJELJU U BIJELJINI (foto)

SAJAM KOZMETIKE & MASTER CLASS BY BEAUTY BAR & HEDONIZAM  Za Vas smo spremili jednu divnu manifestaciju koju održavamo u...

Podržimo odbojkaše Radnika u borbi za titulu u Premijer ligi BiH (foto)

U petak od 19.00 časova u dvorani Gimnazije Filip Višnjić u Bijeljini na programu je drugi meč finala...

Gradska Boračka organizacija Bijeljina u nedjelju će obilježiti dan Bitke za Banj brdo

Tokom bitke na Banj brdu, 21. aprila 1993. godine, u jednom danu su poginula 33 borca, 32 ranjeno,...