
Centralni skup biće u 19.00 časova i na njemu će govoriti predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Skupu prisustvuju i Srbi sa Kosova i Metohije koji su u Beograd došli peške, kao i studenti iz Novog Sada koji su takođe došli peške i poljoprivrednici koji su stigli traktorima.
Veliki broj građana iz svih delova Srbije se okupio u Beogradu.
Ispred zgrade Doma narodne skupštine je centralna bina, pored koje je veliki transparent „Ne damo Srbiju“.
Ministar finansija u tehničkom mandatu Siniša Mali izjavio je danas da je glavna poruka centralnog skupu u okviru trodnevnog sabora „Ne damo Srbiju“ zajedništvo i Srbija koja se gradi i napreduje.
„Glavna poruka je da ne damo našu Srbiju. Hoćemo da naši đaci idu u škole, hoćemo da studenti idu na fakultete, hoćemo da naši poljoprivrednici obrađaju zemlju i hoćemo da naši radnici idu u fabrike. Hoćemo da gradimo našu Srbiju za razliku od onih koji hoće da je ruše i uništavaju. Hoćemo da je gradimo i hoćemo da napredujemo“, rekao je Mali za Tanjug.
Još jedna poruka skupa, prema njegovim rečima, jeste zajedništvo.
„Ne damo ovu Srbiju, hoćemo da u njoj uspešno, srećno i zadovoljno žive generacije i da iz godine u godinu budemo sve bolji“, dodao je Mali.
Na bini koja je postavljena na Trgu Nikole Pašića nastupaće kulturno-umetnička društva iz Srbije, a na bini kod Crkve Svetog Marka je program namenjen deci.
Na bini kod Narodne skupštine Srbije nastupao je Garavi sokak, a potom i violinista Siniša Voz, dok se na porodičnoj bini kod Crkve svetog Marka igralo kolo.
Na Trgu Nikole Pašića i duž Bulevara Kralja Aleksandra postavljeni su štandovi, među kojima je i veliki štand na kojem građani mogu da se učlane u svenarodni pokret, da glasaju za ime pokreta, ali i da daju svoj predlog za naziv pokreta.
Predlozi za naziv pokreta za koje građani mogu da se izjasne su: Pokret za narod, Pokret za narod i državu, Pokret za Srbiju, Pokret za Srbiju budućnosti, Pokret za budućnost Srbije, Pokret za slobodarasku Srbiju i Ne damo Srbiju.
Građani, takođe, mogu i sami da dopišu ime pokreta koje predlažu.
Na više mesta su štandovi na kojima su kutije u koje građani mogu da ostave svoja pisma za predsednika Srbije.
Postavljeni su i štandovi Pošte Srbije i Banke Poštanska štedionica, štand na kome građani mogu da dobiju informacije o EXPO 2027, a na ostalim štandovima biće predstavljene sve opštine Srbije.
Postavljeni su i štandovi sa posluženjem za učesnike skupa, kao i štandovi na kojima su izloženi ručni radovi žena iz svih krajeva Srbije.
Oko Pionirskog parka su traktori kojima su u noći između petka i subote stigli poljoprivednici koji učestvuju na skupu, a na svakom traktoru je zastava Srbije.
Trodnevni sabor „Ne damo Srbiju“ počeo je juče defileom zastava Srbije i lokalnih samouprava, na čijem čelu je bila najveća zastava Srbije u istoriji, duga 200 metara, koju je zajedno sa građanima doneo predsednik Aleksandar Vučić.
Vučić je ranije pozvao sve građane na skup koji će, kako je istakao, odrediti život građana do 2035. godine i obezbediti razvoj.
Predsednik je naveo da će se na skupu zajednički određivati ime i pisati program svenarodnog pokreta.
Skup „Ne damo Srbiju“ traje do sutra.
Uprkos zabrani napuštanja BiH u Beogradu se nalazi i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik NSRS Nenad Stevandić.
Inače, za njima i za premijerom Srpske Radovanom Viškovićem, zbog neodazivanja Tužilaštvu BiH raspisana je potjernica i određen im je pritvor od 30 dana.
Nije poznato kako su Stevandić i Dodik napustili BiH.
Dodik, Stevandić i Višković, prema optužnici Tužilaštva BiH, terete se da su počinili Krivično djelo „napad na ustavni poredak BiH“ zbog usvajanja zakona o zabrani rada bh. Suda, Tužilaštva i SIPE na području Republike Srpske.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: rtvbn.com/tanjug.rs