Ako ovo prođe… internet više neće biti isti

U Briselu je usaglašen finalni nacrt Direktive EU o autorskim pravima, koju će zemlje članice, ali i kandidati, morati da uvrste u nacionalna zakonodavstva kada taj dokument "prođe" Evropski parlament. Pročitajte šta bi moglo da se menja.

Nacrt Direktive predviđa da Google, Facebook i druge internet platforme ubuduće moraju da plaćaju određenu naknadu, od svojih prihoda, kreativnom sektoru, ili, u suprontom da uklone autorskim pravima zaštićene sadržaje, na primer, sa kanala YouTube i Instagrama

Cilj reforme evropskog zakonodavstva koje se tiče autorskih prava jeste da se ta prava prilagode digitalnom poslovnom modelu i pobrine da izdavačke kuće, mediji, novinske agencije, umetnici… dobiju odgovarajuće nadoknade za sadržaj koji proizvode, a koji internet giganti sada besplatno koriste i zarađuju na njima.

U suštini, Evropa pokušava da natera gigante kao što su Google i Microsoft da deo svojih prihoda dele sa izdavačima, ali i da sajtovi snose odgovornost za sadržaj koji možda krši autorska prava.

Da bi Direktiva stupila na snagu mora da bude usvojena u Evropskom parlamentu i da je potvrde članice EU.

Očekuje se da će Evropski parlament Direktivu usvojiti krajem marta ili u aprilu, a predviđena je posebna zaštita autorskih prava na internetu.

Pre objavljivanja na socijalnim mrežama, piše u nacrtu Direktive, predviđeno je da moraju da se provere autorska prava, jer, ukoliko, postoje – "podizanje" na mrežu treba da bude sprečeno

U zajedničkom saopštenju profesionalnih i strukovnih udruženja autora, izvođača, književnika, potom štampanih medija, nezavisnih muzičkih izdavača i Evropsko udruženje novinskih agencija (EANA) pozvali su evropske vlasti da rade na poboljšanju i da usvoje Direktivu o autorskim pravima na zajedničkom evropskom digitalnom tržištu. 

"Aktuelni nacrt je ključni korak napred ka usvajanju direktive, iako su potrebna dalja poboljšanja, kako bi se učinila stvarno svrsishodnom za kulturni i kreativni sektor. Ta direktiva je bila dugo tražena u cilju stvaranja neophodnog polja za delovanje svih kreativnih sektora na evrospkom jedinstvenom digitalom tržištu, koji će klijentima dati bolji pristup većem sadržaju u bezbednom okruženju", ocenjuje se u saopštenju. 

Izvor: mondo.ba

 

 

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име