Ništa nije ljepše od cvijeća živih boja bilo da ga gajite na terasi ili u bašti, ali dešava se i da nekim biljkama cvjetovi počnu da blijede.
LJubitelji cvijeća se uvijek zabrinu kad primjete da su latice sve bleđe, vjeruju da je biljka oboljela i da bi mogli da je izgube.
Međutim, to nije tako rijetka pojava i javlja se najčešće zbog prejakog sunca. Kako ljeto odmiče, tako i sunčevi zraci postaju sve jači i razaraju osetljive pigmente boje u samim laticama.
Ovaj proces se naziva fotodegradacija i posebno se primjećuje kodhortenzija, koje su osetljive na UV zračenje.
Cvjetovi, takođe, prirodno blijede nakon oprašivanja, budući da je njihova svrha upravo da privuku oprašivače i tako započnu proces reprodukcije. Kad počne formiranje sjemena, cvjetovi izblijede.
Razni stresni faktori utiču na boju – promene u količini vode koju biljka dobija, kiselost tla ili prilagođavanje na novo zemljište nakon presađivanja.
Ako primetite da na nekoj biljci počinju da blijede cvjetovi, za početak je premjestite na neko manje sunčano mjesto, a zatim povedite računa o redovnom zalivanju. Ako se zemlja prebrzo osuši, dodajte joj malo organskog đubriva.
Precvjetale biljke redovno orezujte, jer cvijet kojem su latice izblijedele je vjerovatno već došao do faze stvaranja sjemena, a ono iscrpljuje biljku.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: agrosavjet.com