Primijetili ste da se pojavljuje ljubičasta boja lista kukuruza? Šta se dogodilo?
Pojava ljubičaste boje na zelenim dijelovima biljke (list i stablo) se javlja u uslovima neadekvatne ishrane biljaka fosforom i predstavlja jedan od tipičnih simptoma nedostatka fosfora. Treba naglasiti da se deficit fosfora ne manifestuje samo kod kukuruza, već i kod ostalih biljaka, obzirom da je fosfor, zajedno sa azotom i kalijumom, u grupi esencijalnih elemenata.
Crvenilo kukuruza je pojava koja se obično javlja kada je biljka pod stresom zbog hladnih uslova i može se javiti čak i uz adekvatnu zalihu fosfata u zemljištu. Važno je shvatiti da većina ljubičastih mladih sadnica kukuruza ne utiče na prinos. Uvjerite se da su uslovi zemljišta prikladni kada obavljate terenske radove. Zbijanje tla može pogoršati ili biti osnovni uzrok crvenila kukuruza. Ako ljubičasti pigment ne izblijedi kako se temperature povećavaju, možda postoji još jedan problem koji zahijteva vašu pažnju.
Zašto se javlja ljubičasta boja lista kukuruza?
Ljubičasta boja lista kukuruza se javlja zbog pojačane sinteze antocijana u uslovima nedostatka fosfora i ima za posljedicu smanjenje fotosintetskog potencijala, a samim tim i normalnog rasta i razvića biljaka. Osim ovoga, nedovoljna ishrana biljaka fosforom ima za posljedicu slab razvoj korijenovog sistema, što je u uslovima čak i umjerene suše vrlo nepovoljno sa stanovišta vodnog režima biljaka, jer je korijen dominantno prisutan u površinskom sloju zemljišta, odakle se voda lako gubi evaporacijom. Osim toga, slab razvoj korijenovog sistema uslovljava i nepovoljne uslove sa stanovišta mineralne ishrane biljaka, kao i mogućnost polijeganja usjeva. Svi ovi problemi su rješivi adekvatnom ishranom biljaka, shodno njihovim potrebama za fosforom i uslovima koji vladaju u zemljištu.
Ljubičaste biljke se mogu vidjeti izvan faze sadnica zbog različitih faktora. Nedostatak fosfora može biti očigledan zbog zbijenih ili povređenih korijenova. Tvrda, suva zemljišta koja mogu dovesti do simptoma nedostatka P ili smanjiti sposobnost biljke da metaboliše fotosintetske šećere.
Smanjenje klipa uzrokovano sušom ili drugim faktorima može prouzrokovati da šećeri koji bi bili raspoređeni u zrnu u razvoju ostanu u listovima i stabljici.
Stabljike povređene insektima, gradom ili vjetrom mogu uništiti sposobnost biljke da preraspodijeli šećere i prouzrokovati to da stabljika, ljuska ili listovi postanu ljubičasti. Često, slomljeni list može postati ljubičaste boje jer šećeri ne mogu da se kreću dalje od mjesta preloma.
Šta znači ljubičasta boja lista za biljku?
Ljubičaste sadnice kukuruza su uzrokovane akumulacijom pigmenta antocijana. Ta ljubičasta boja kod kukuruza, ali i drugih usjeva i voća je dakle uzrokovana akumulacijom antocijanskog pigmenta.
Ljubičaste sadnice kukuruza mogu biti prilično upečatljive zbog ljubičaste boje na polju. U većini situacija, obojenost je kozmetička, vremenom se smanjuje, a uticaj na potencijalni prinos je zanemarljiv. Dugotrajnije purpurno bojenje može biti i kada su biljke pod stresom ili pretrpe povredu korijena. Ozbiljnost stresa ili povrede može smanjiti potencijal prinosa. Purpurenje se generalno javlja rano u vegetativnim fazama, a usjev kukuruza će izgledati normalno u fazi V6. Purpurenje u ranoj sezoni rijetko će uzrokovati smanjenje prinosa jer su mnoge studije pokazale da je purpurno bojenje samo na spoljnim slojevima ćelija listova. Dakle, proces fotosinteze nije ugrožen.
Genetika, ekološki stres, povrede korijena, nedostaci hranljivih materija, grad i drugi faktori mogu uzrokovati akumulaciju antocijaninskog pigmenta u tkivima.
Purpurnost se obično smanjuje kako se uslovi životne sredine i uzgoja poboljšavaju. Postoji minimalan, ako uopšte i postoji, uticaj na potencijal prinosa osim ako ne postoji dugotrajan stres ili povreda.
Uzroci za ljubičastu boju kod kukuruza
Genetika: Neki proizvodi od kukuruza, zbog svoje genetske pozadine, imaju povećan nivo antocijanina i mogu biti veoma ljubičasti kao sadnice.
Nedostatak fosfora: Fosfor (P) je nepokretna hranljiva materija i može biti nedostupan korijenu sadnica, posebno kada su rani uslovi rasta hladni i vlažni (Slika 1). Pod ovim uslovima, rast korijena sadnica može biti spor, što produžava vrijeme sadnice bez P. Generalno, kako se uslovi okoline poboljšavaju, novi rast korijena dostiže raspoloživi P, a sa apsorpcijom P, ljubičasta boja se smanjuje. Osim ako ne postoji pravi nedostatak P u polju, generalno postoji mali gubitak prinosa ili uopšte gubitak prinosa povezan sa nedostatkom P sadnica.
Važno je uzeti u obzir pH zemljišta jer P postaje sve nedostupniji kada je pH ispod 5,5 i viši od 7,3. Biljke koje rastu u ovim pH uslovima mogu imati ljubičastu boju tokom vegetacije. Sa ograničenim unosom P, potencijal prinosa može biti smanjen.
Zbijeno zemljište: Zbijeno zemljište može stvoriti prepreku za korenje sadnica. Ovo može biti rezultat sadnje u previše vlažno zemljište što može prouzrokovati da brazda za seme ima čvrst zid i dno kroz koje korijeni sadnica ne mogu da prodru da bi došli do vode i P.
Zbijenost usljed obrade tla ili saobraćaja na točkovima takođe može biti faktor. Potencijal za smanjenje prinosa postoji ako sadnice nisu u stanju da uspostave efikasan i produktivan korijenov sistem.
Povreda korijena: Sadnice sa korijenom oštećenim od insekata kao što su bijele larve i kolaspis grožđa ili ograničene zbog đubriva ili hemijske povrede mogu postati ljubičaste zbog nemogućnosti dostizanja P. Dugotrajnost purpurne boje i stepen eventualnog smanjenja potencijala prinosa zavisi od stepena oštećenja i pojave povoljnih uslova za rast korijena u okruženju.
Hladne temperature: Hladne temperature (4,4 do 10°C) mogu smanjiti sposobnost biljke da metaboliše šećere nastale fotosintezom.3,4 Ovaj scenario može prouzrokovati da šećeri ostanu u listovima umjesto da se redistribuiraju po biljci. Neki geni antocijanina su izazvani hladnoćom; stoga hladne temperature mogu uključiti ove gene i izazvati pojavu purpura.
Bolest: Ljubičasta boja može biti uzrokovana bolestima koje utiču na vaskularni sistem korijena ili biljke. Bolesti korijena, ako brzo ne ubiju sadnicu, mogu izazvati ljubičastu boju dok pokušavaju da rastu pod stresom smanjenog korenovog sistema. Vaskularne bolesti kao što je Stjuartovo bakterijsko venuće, koje se prenosi hranjenjem buve, mogu uzrokovati da biljka postane zakržljala i postane ljubičasta.
Kako još nastaje ljubičasta boja lista i kako ih dijagnostikovati?
Ljubičasti omotač listova nastaje kada se prašina, polen i drugi materijal zadrže iza omotača i pokvare se uzrokujući da omotač postane ljubičasti; međutim, stabljika ostaje zelena. Ovo je kozmetička situacija bez uticaja na potencijal prinosa.
Bolest može prouzrokovati propadanje lisnog tkiva i/ili vaskularnog tkiva stabljike koji prekidaju kretanje biljnih šećera.
Tipično, ljubičasti listovi kukuruza se automatski dijagnostikuju kao nedostatak fosfora rano u proljeće. Iako su ljubičasti listovi kukuruza simptom nedostatka fosfora, to ne znači uvijek da postoji nedostatak fosfora u zemljištu sam po sebi. Može biti da biljke ne mogu da pristupe fosforu u tlu zbog problema sa korijenovim sistemom, viška vlage u zemljištu ili niskih temperatura.
Nedostatak fosfora u kukuruzu uzrokuje ljubičasto lišće, počevši od najstarijih listova (odozdo prema gore). Međutim, ljubičasti kukuruz i dalje može da se pojavi čak iu odsustvu nedostatka fosfora.
Tokom procesa fotosinteze, šećeri se proizvode i skladište u biljnim tkivima. Ovi šećeri se zatim metabolišu u biljci da bi stvorili energiju za rast i reprodukciju. Kada se rast biljaka usporava, na primjer tokom hladnog vremena ili kada je rast korijena ograničen sabijanjem, akumulacija fotosintata u biljnim tkivima, posebno antocijanina, može dati lišću ljubičastu boju. Kada dođe do velikih kolebanja temperatura sa blistavim sunčanim danima i hladnim noćima, biljke su sklonije da postanu ljubičaste.
Velike razlike u akumulaciji šećera i antocijana postoje između hibrida, i to je često razlog zašto možete vidjeti samo jedan hibrid koji postaje ljubičasti u polju sa više proizvoda na njemu.
FAKTORI KOJE SE UZIMAJU U OBZIR KADA SE POJAVI LJUBIČASTA BOJA LISTA KUKURUZA
- Ograničen rast korijena
- Zbijanje tla i bočno zbijanje rova za seme
- Hladna tla i ekološki hladni uslovi
- Nivo fosfora u zemljištu
- Genetika
PLAN AKCIJE:
Potražite obrasce na terenu da biste utvrdili da li je ljubičasta boja lista kukuruza posljedica nedostatka fosfora, zona sabijanja, područja ograničenog rasta korijena ili samo genetske ekspresije. Ako je purpurna boja ograničena na određenu oblast polja i nije povezana sa niskim ili zbijenim površinama, pogledajte dalje uslove tla.
- Stavite biljku u kontekst: Da li je vrijeme bilo hladno, ali sunčano?
- Ispitajte plodnost zemljišta da biste isključili nedostatak fosfora.
- Iskopajte biljke da biste ispitali korijenov sistem: Da li je rast korijena ograničen sabijanjem ili hranjenjem insekata?
Zbijenost BOČNIH ZIDOVA
Zbijanje bočne strane inhibira razvoj korena, uzimanje hranljivih materija i usporava ukupni rast biljke, što može dovesti do purpurne boje. Od ključne je važnosti da se obezbijedi dobra priprema legla za sijanje i podešavanja sijačice kako bi se ograničila mogućnost zbijanja bočne strane. Odabir odgovarajućeg točka za zatvaranje za uslove tla može smanjiti zbijanje bočne strane pri sadnji.
Tipično, ne postoji nedostatak fosfora u zemljištu, već problem sa dostupnošću fosfora. Listovi će ponovo postati zeleni kada se uslovi životne sredine promene i biljka se vrati u normalan ciklus rasta i preraspodeli šećere.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: agrosavjet.com