Prije sjetve možemo određenim metodama utvrditi da li je sjeme zdravo. Jer od sjemena sve počinje.
Kvalitetni sjemenski materijal za poljoprivredne proizvođače predstavlja preduslov za postizanje stabilnih i boljih prinosa. Upotrebom zdravog i kvalitetnog sjemena umanjujemo mogućnost zaražavanja biljaka patogenima koji se prenose upravo preko zaraženog sjemena.
Određenim metodama moguće je provjeriti da li je i u kojoj mjeri sjeme zdravo, odnosno zaraženo.
Kojim metodama utvrditi da li je sjeme zdravo?
Metode utvrđivanja zdravstvenog stanja sjemena mogu se podijeliti u dvije grupe, ističe savjetodavac Ružica Đukić.:
- metode koje ne zahtijevaju naklijavanje sjemena
- metode uz prethodno naklijavanje sjemena.
- Metode bez naklijavanja sjemena
Pregled naturalnog sjemena (Sclerotinia spp, Septoria apiicola)
Stereomikroskopom koji povećava 50-60 puta i daje dobro osvjetljenje traže se tamne pjege na sjemenu, promjena boje i sve što ukazuje na zarazu, mada odsustvo spoljašnjih promjena ne znači da zaraza ne postoji.
Test ispiranja (za Alternaria spp, Fusarium spp, C. Beticola, S. Apiicola)
Koristi se za otkrivanje patogena na površini sjemena.I spira se određena količina sjemena vodom ili alkoholom, odlije se gornji sloj tečnosti i uzima se kap taloga pipetom i posmatra pod mikroskopom.
Metoda osvjetljavanja ili luminiscencije (za Ascochyta spp.)
Rasporedi se tanak sloj sjemena ispod kvarcne lampe na crnoj podlozi. Zaraženo i zdravo sjeme se razlikuju po sposobnosti primanja i odbijanja UV svjetla, pa emituje svjetlo različite talasne dužine. Na primjer, u slučaju prisustva Ascochyta spp. sjeme graška reflektuje žutozelenu svjetlost, objašnjava Đukić.
Metode uz prethodno naklijavanje sjemena
Naklijavanje sjemena na filter papiru
U veće petri posude prečnika 15 cm postavlja se filter papir i navlaži destilovanom vodom. Po sto sjemenki rasporedi se na 1-2 cm i ostavi 7 dana na temperaturi 20-25 stepeni.Zatim se obavlja pregled i utvrđuje stepen zaraženosti sjemena.
Naklijavanje na hranljivoj podlozi
Prikladno je za utvrđivanje plićih ili dubljih unutrašnjih zaraza. Ako se sumnja na unutrašnju infekciju prvo dezinfikovati sjeme potapanjem u 1% natrijum hipohlorit, (NaOCl), 96% etil alkohol ili 1 % rastvor živinog sublimata (HgCl2) 5-10 minuta. Ukoliko se sumnja na spoljnu infekciju, sjeme se ispira tekućom pa destilovanom vodom. Nakon toga se prave isečci sjemena i stavljaju na selektivnu podlogu ili se može samljeveno sjeme rasuti po hranljivoj podlozi.
Uzgoj u pijesku ili zemlji
Ova metoda služi za dokazivanje patogena na mladim biljkama u fazi nicanja, na kotiledonima prvim listovima, osnovi stabla ili korijenu.
Gajenje biljaka u polju
Metoda koja se manje koristi. Nekada se primjenjivala u cilju ispitivanja prisustva karantinskih bolest, zaključuje savjetodavac PSSS Đukić.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: poljosfera.rs