
Advokat iz Bijeljine Miodrag Stojanović pojasnio je procedure raspisvanja međunarodnih Interpolovih potjernica, te rekao da se može desiti i da pojedine zemlje članice Interpola ne postupe po istoj, ako procijene da iza svega stoje politički motivi.
Kaže da Interpol može da raspiše potjernicu ako su ispunjeni uslovi koji su predviđeni.
– Postoji i varijanta u kojoj centralna kancelarija Interpola ne mora da postupi po tom zahtjevu, jer je članom tri njihovog propisa koji reguliše te mogućnosti predviđeno i kao opcija da se ne raspisuje potjernica ako procijene da se radi o političkom suđenju, ali i onom koje zadire u nacionalne, političke, te vjerske stavove određenog lica – naveo je Stojanović.
Stojanović kaže da u ovom trenutku postoji pravni osnov da centralna kancelarija Interpola to ne uradi, odnosno ne raspiše potjernicu za Dodikom i Stevandićem.
– Da li će se to dogoditi u ovom trenutku ne mogu reći. Do sada u svom radu nisam se susreo sa ovakvom situacijom, a imam decenijsko iskustvo – naveo je Stojanović.
Pored toga, naglašava da postoje situacije i da kada se raspiše međunarodna potjernica, pojedine zemlje, a koje su članice Interpola ne postupe po istoj.
– To mogu da urade iz prostog razloga što prema nacionalnom zakonodavstvu oni procjenjuju da li bi ili ne bi trebalo da postupaju po toj potjernici. Podsjećam i da pojedine zemlje koje su članice Interpola nisu postupile po potjernici Srbije koda je u pitanju Јovo Divjak. Engleska nije postpila po potjernici protiv Ejupa Ganića, dok Turska ne postupa po potjernici kada je u pitanju Sakib Mahmuljin. Prema tome i ta opcija postoji – kazao je Stojanović.
Podsjetio je da je raspisana i potjernica za predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom ali da većina zemalja ne postupa po istoj jer smatra da je to politički motivisana potjernica.
Dakle, navodi on, u ovom slučaju može se desiti i da konkretno Srbija ne postupa po potjernici.
– To se može desiti, ali zemlja mora obrazložiti zbog čega ne postupa po međunarodnoj potjernici – naglasio je Stojanović.
Kaže da će Generalni sekretarijat Interpola konačnu odluku donijeti brzo, a najduže u roku od sedam dana.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: rtrs.tv