SPC i njeni vjernici danas obilježavaju Sabor Svetog arhangela Gavrila

Iako ovaj praznik nije obilježen crvenim slovom u kalendaru SPC, Crkva mu, ipak, daje veliki značaj i slavi ga kao – blagovjesnika koji je učestvovao i najavljivao sve značajne događaje vezane za nastajanje hrišćanstva

Srpska pravoslavna crkva (SPC) danas obilježava praznik Sabor Svetog arhangela Gavrila.

Arhangel Gavrilo je živa sila bestelesna i jedan od sedmorice serafima najbližih Božjem prestolu. Učestvovao je u Božjem stvaranju svijeta i u borbi protiv „palih“ anđela, predvođenih samim zlom, Satanom.

hagel Gavrilo je svjedočanstvo o početku nastajanja Božje tvorevine prenio proroku Mojsiju javivši mu se u pustinji i poučivši ga kako da napiše Knjigu postanja.

Slavi se kao anđeo blagovjesnik zadužen za radosne ili blage vijesti i onaj koji je najavio Zahariji rođenje Jovana Preteče Hristovog – Svetog Jovana Krstitelja.

Isti arhangel Gavrilo javio se Joakimu i Ani i najavio rođenje Presvete Bogorodice Marije, a potom i Presvetoj Bogorodici Mariji sa viješću da će roditi sina, spasitelja ljudskog roda, Gospoda Isusa Hrista.

Lik anđela Gavrila slika sa Presvetom Bogorodicom Marijom, koja prima Blagovijest, je na carskim dverima pravoslavnih oltara koja se simbolično otvaraju tokom liturgije, jer je ovaj događaj otvorio put u Carstvo nebesko.

Najveća i najradosnija vijest u hrišćanstvu koju je javio Blagovesnik je vijest o Vaskrsenju Hristovom.

Ova scena sa arhangelom Gavrilom kako sjedi na grobnom kamenu i pokazuje na prazan grob najčešće se slika na pravoslavnim predstavama događaja Vaskrsenja.

Freska u srednjevijekovnom manastiru Mileševa, poznata kao Bijeli anđeo, jedna je od najlepših i najbolje očuvanih i proglašena je za sliku prošlog milenijuma.

Narodni običaji

Za ovog sveca su vezni mnogobrojni običaji. Djevojke ne valja da uzimaju ručne radove u ruke, da šiju i pletu. Ali u narodu je ostalo ustaljeno vjerovanje da je ovo najbolji dan za novi početak.

Svetom arhangelu Gavrilu je dobro da se mole nerotkinje, jer se vjeruje da on donosi „blage“ i lijepe vijesti.

U narodu je praznik poznat i kao ljetni Aranđelovdan za koji se vezuju običaji, prema kojima je, onim koji poštuju vjeru tog dana zabranjen skoro svaki rad.

Arhangel Gavrilo je često slavljen svetac. Narod ga smatra zaštitnikom ljudi i stoke od vremenskih nepogoda. Saborni dan Svetog arhangela Gavrila praznuje se, takođe, 8. aprila, kada SPC slavi njegova javljanja kroz svu istoriju ljudskog spasenja.

Dešavavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име