Ovako je govorila GORDANA STUPAR – ŽENA HEROJ: Karcinom ne treba da bude bauk u društvu – biti bolestan nije sramota

Predsjednica Udruženja žena oboljelih od karcinoma dojke „Gea“ Gordana Stupar, koja je preminula juče, u 64. godini života,  bila je žena heroj, veliki borac i optimista koji se sa velikom srčanošću borio protiv najstrašnije bolesti modernog doba – karcinoma, ali je i davala podstrek i animirala druge žene da povedu računa o svome zdravlju.  

Prvu operaciju imala je prije tridesetak i više godina, ali je tvrdila da je ostala ista i da je bolest nije promijenila. Operisala je obje dojke i jetru.

Gordana je tvrdila da je najvažnije da osoba koja sazna da je bolesna zna da se nosi sa problemom, često ističući da je psiha najvažnija u toj borbi.

Ukazivala je i na značaj podrške porodice, ali i okruženja, u liječenju, ističući da je saznanje da si potreban svojoj djeci i porodici najvažniji pokretač i motiv da se izdrži.

Iako je imala život ispunjen borbom i suočavala se sa ozbiljnim problemima, nije posustajala, a imala je snage i za druge, za one koji su se suočavali sa istim problemima kao i ona.

Gordana je 2004. godine došla u Bijeljinu, a zatim se upoznala sa mladom ženom, Đujom Pejić, koja se u to vrijeme liječila od karcinoma. Organizovale su osnivačku skupštinu Udruženja „Gea“ i tako krenule sa aktivnošću podrške ženama oboljelim od karcinoma.

mamograf3Đuja Pejić

Gordana je željela i imala je snage da kaže da karcinom ne treba da bude bauk u društvu i da biti bolestan nije sramota.
Ona je često ukazivala na značaj preventivnih pregleda, istučiću da žene treba da imaju obavezu da redovno idu na preglede.

Samo Udruženje „Gea“ mnogo je učinilo u podizanju svijesti kod žena o značaju preventivnih pregleda, ali su pružali i pružaju i dalje podršku onima koji se suočavaju sa karcinomom, stupajući u kontakt sa ljekarima, dijeleći svoje iskustvo ali i pružajući druge vidove podrške i pomoći oboljelima od karcinoma dojke.

Udruženje je do sada nabavilo dva mamografa, organizujući donatorske večeri. Jedan mamograf je statičan, a drugi je mobilan i bio je u svim ambulantama porodične medicine.

mamograf bijeljina1

Žene iz Udruženja i Gordana zalagale su se za ostvarivanje novčane naknade za sve oboljele žene, jer je liječenje skupo, a većina ne radi.

Osim po velikom doprinosu koji je dala u podizanju svijesti kod žena i isticanju značaja borbe cjelokupnog društva protiv epidemije karcinoma, Gordana će ostati u sjećanju kao veliki humanista i borac, žena neuništivog duha i optimizma.

Sahrana Gordane Stupar, rođene Petrović, obaviće se sutra, 15. novembra u 13.00 časova na groblju Nove Hase u Bijeljini.
 
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com
 
 
 
 

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име