Do kraja juna svakom posječenom stablu u šumama Srpske mora se znati put, inače će biti smjenjeni direktori šumskih gazdinstava ali i direktor Šuma Srpske, poručuje Savo Minić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske.
Svako stablo vrlo lako se može pratiti, od panja do krajnjeg kupca, kroz informacioni sistem koji Šume imaju, ali ga gazdinstva slabo primjenjuju.
„Bilo ko ko do 30.06. ne bude u cjelosti primijenio informacioni sistem, tako sam obavio i dogorio sa direktorom Šuma Srpske gojkovićem, će biti sankcionisan. N: Kako? Kako će biti sankcionisan? Biće kadrovske promjene u menadžmentu. Jednostavno moramo shvatiti šume su svih nas. Šume su naše prirodno bogatstvo“, kaže Savo Minić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske.
Alternative nemamo, sistem će zaživjeti u potpunosti do kraja juna, kaže Slaven Gojković, direktor JP „Šume Srpske“. Funkcioniše on i sada, ali imamo poteškoća kaže Gojković, koje ćemo otkloniti do zadatog roka.
„Ne možemo reći da u pojedinim šumskim gazdinstvima nema i otpora pojedinih radnika, tj. pojedianca koji smatraju da taj inforamcioni sistem ne treba. N: Možete li vi te pojedince smaknuti, smjeniti? Normalno, ko god se bude drznuo da ne želi da primjenjuje novi informacioni sistem će morati biti smaknut“, kaže direktor JP Šume Srpske Slaven Gojković.
U ŠG Prijedor sistem dobro funkcioniše u računovodstvu, skladištu, komercijali, ali ima tehničkih problema na terenu, kaže Saša Bursać, v.d. direktora ŠG. Sistem je dobro zamišljen, ali potrebne su dorade, kaže Bursać. Svako posječeno drvo ili njegov dio dobije svoju pločicusa sa QR kodom.
„Pločice otpadaju ili puknu pri manipualciji sa robom, sa trupcima, kad udari trupac o trupac, pločica je plastična, dolazi do oštećenja. Problem je i kad su zaprljane, onda ne može čitač očitati kod“, kaže v.d. direktora ŠG Prijedor Saša Bursać.
Nečistoćama, blatu, radničkom buntu i mnogim drugim preprekama moraće se u mjesec dana stati u kraj.
Za tačno toliko, inforamcioni sistem Šuma Srpske, za koji je Vlada Republike Srpske dala 12,5 miliona maraka a javno preduzeće pet miliona, moraće da funkcioniše kao švajcarski sat.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: atvbl.rs