Iz SNSD-a kažu da će preuzimanje posla od Vatrogasnog saveza priča o zaštiti od požara ujedno institucionalizovati, pa je jasno da su potrebna i veća ulaganja.
"Smisao toga je da dio sredstava koja se izdvajaju za Vatrogasni savez da dobije CZ da takođe može rješavati neke probleme koji su u samoj CZ kada su u pitanju razne mjere akcije, spasavanja, prevencije.", kaže Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Bez obzira na sve to u SNSD-u kažu da se diskusija ipak svela na to gdje će sredstva otići a ne gdje su zapravo najpotrebnija. Poručuju da zakon predviđa da 40% sredstava ide Civilnoj zaštiti, 60% lokalnim zajednicama a da će o svemu računa voditi MUP Republike Srpske. Poručuju da se na ovaj način zaštita od požara mora uozbiljiti i da tako nešto ne može biti na Vatrogasnom savezu jer je kako kažu ipak riječ o udruženju građana.
"Dakle, ovdje govorimo o tih 40% sredstava koja su raspoređena, znam da su značajna ali nakon razgovora ideja je da ta sredstva budu unutar CZ, a kontrolu vodi ministarstvo.", rekao je Igor Žunić, šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Tok novca zanimao je i SDS. Po njihovom mišljenju Prijedlog zakona mora biti povučen.
"Zašto sad mora CZ da preuzme ulogu da koordiniše između MUP-a i Vatrogasnog saveza da li je to zbog sredstava kojih se 40% upućuje Civilnoj zaštiti.", rekao je Milan Tubin, poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Novac koji je predviđen za Civilnu zaštitu planiran je za opremanje i obuku vatrogasno-spasilačkih jedinica u Republici Srpskoj. Ostatkom koji bi išao u bužet loklanih zajednica realizovali bi se projekti tehničkog opremanja vatrogasno-spasilačkih jedinica lokalne samouprave.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: atvbl.com