Na svom 7. Kongresu održanom 14.09.2019. godine Stranka demokratske akcije (SDA) pored ostalog usvojila je Programsku deklaraciju. Uslijedile su reakcije jednog dijela političkih subjekata i njihovih lidera na pomenuti dokument.
Tako je predsjednik PDP-a, Branislav Borenović, zauzevši veoma oštar i kritički stav kada se radi o programskim ciljevima SDA u vezi ustavnog uređenja BiH, izjavio da nakon usvojene Deklaracije “SDA sebe trajno isključuje iz potencijalnih koalicija sa svakom partijom/strankom iz Republike Srpske”:
Sa ovom Deklaracijom, potpuno neprihvatljivom i krajnje kontroverznom, SDA sebe trajno isključuje iz potencijalnih koalicija sa svakom partijom/strankom iz Republike Srpske koja drži do Dejtonskog sporazuma i koja poštuje ustavno uređenja ove zemlje.
Branislav Borenović, 15.09.2019.
Međutim, treba podsjetiti da je u martu 2015. godine imenovano Vijeća ministara BiH čiji je član, pored ministara SDA, DF-a, SDS-a i HDZ-a BiH, bio i PDP-ov ministar vanjskih poslova BiH, Igor Crnadak. Samo dva mjeseca kasnije, SDA je održala svoj 6. Kongres na kojem je također usvojena Programska deklaracija koja je, kada se radi o prijedlozima za ustavno uređenje zemlje, identična onoj koja se predlaže u posljednjoj Deklaraciji.
Tako se u Programskoj deklaraciji SDA iz 2015. godine, kada se u reformama Ustava BiH i javne uprave navodi:
Naš primarni i dugoročni cilj je usvajanje Ustava kojim bi Bosna i Hercegovina bila definirana kao demokratska, regionalizirana, pravna i socijalna država pod nazivom Republika Bosna i Hercegovina sa tri nivoa vlasti: državni, regionalni i lokalni sa Gradom Sarajevom koji je politički, administrativni, kulturni i ekonomski centar Bosne i Hercegovine. Reforma postojećeg Ustava BiH Podržat ćemo reforme koje su u interesu svih građana Bosne i Hercegovine i koje vode jačanju funkcionalne državne strukture. Sva buduća rješenja moraju zadovoljiti princip pune ravnopravnosti naroda i građana na svakom dijelu države Bosne i Hercegovine.U prvoj fazi ustavnih reformi podržat ćemo amandmanske promjene postojećeg Ustava Bosne i Hercegovine koje osiguravaju usklađivanje Ustava sa Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, uspostavljanje Vrhovnog suda kao institucije koja će garantirati jednake standarde za sve građane, osiguranje nadležnosti države u onim segmentima koji su uvjet za priključenje Bosne i Hercegovine NATO i Evropskoj uniji, efikasno funkcioniranje institucija Bosne i Hercegovine i eliminiranje blokada u njihovom odlučivanju.
Programska deklaracija SDA, 2015. godina
Isti stav po tim pitanjima stoji i u Programskoj deklaraciji donesenoj na 7. Kongresu SDA:
Naš primarni i dugoročni cilj je usvajanje ustava kojim bi Bosna i Hercegovina bila definirana kao demokratska, regionalizirana, pravna i socijalna država pod nazivom Republika Bosna i Hercegovina sa tri nivoa vlasti: državni, regionalni i lokalni sa gradom Sarajevom koji je politički, administrativni, kulturni i ekonomski centar Bosne i Hercegovine. Reforma postojećeg Ustava BiH Podržat ćemo reforme koje su u interesu svih građana Bosne i Hercegovine i koje vode jačanju funkcionalne državne strukture. Sva buduća rješenja moraju zadovoljiti princip pune ravnopravnosti naroda i građana na svakom dijelu države Bosne i Hercegovine. U prvoj fazi ustavnih reformi podržat ćemo amandmanske promjene postojećeg Ustava Bosne i Hercegovine koje osiguravaju usklađivanje Ustava sa Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, uspostavljanje Vrhovnog suda kao institucije koja će garantirati jednake standarde za sve građane, osiguranje nadležnosti države u onim segmentima koji su uvjet za priključenje Bosne i Hercegovine NATO savezu i Evropskoj uniji, efikasno funkcioniranje institucija Bosne i Hercegovine i eliminiranje blokada u njihovom odlučivanju.
Programska deklaracija SDA, 2019. godina
Obzirom da je PDP nakon Programske deklaracije SDA iz 2015. godine ostao skupa sa ovom strankom u tadašnjem, ali i trenutnom sazivu Vijeća ministara BiH, te da zbog navedenih programskih opredjeljenja, ponovljenih i u Programskoj deklaraciji iz 2019. godine, nije “trajno isključio SDA iz potencijalnih koalicija”, Istinomjer će stav Branislava Borenovića po tom pitanju ocijeniti nedosljednim.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: istinomjer.ba