Centri civilnih inicijativa (CCI) danas su organizovali Panel diskusiju “Unapređenje javne revizije na lokalnom nivou”.
Događaj je organizovan s ciljem da se ukaže na značaj revizorskih preporuka koje je Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske dostavila revidiranim institucijama.
Ana Lučić, PR menadžer u CCI istakla je da je javna revizija izuzetno značajna, jer kroz svoj rad detektuje određene propuste i slabosti u radu javnih institucija. CCI daju konkretne preporuke čijom realizacijom se unapređuje rad lokalnih samouprava, odnosno, doprinosi se efikasnijem i ekonomičnijem trošenju budžetskih sredstava.
“U proteklom periodu detektovano je da jedinice lokalne samouprave realizuju tek 1/3 preporuka, a tome doprinosi činjenica da opštine i gradovi u mandatu budu tek jednom revidirani i da postoji određen period kada se ne radi nadzor nad realizacijom tih preporuka. CCI su uputili inicijative prošle godine na adrese 21 jedinice lokalne samouprave da započnu sa parlamentarnim nadzorom, tj da lokalne skupštine u kontinuitetu prate realizaciju revizorskih preporuka”, rekla je Ana Lučić, PR menadžer u CCI.
Od 21 jedinice lokalnih samouprava, njih 19 je prihvatilo inicijativu, a među njih 19 se nalazi i Grad Bijeljina.
Dr Bojan Ćurić, viši revizor finansijske revizije Glavne službe za reviziju javnog sektora RS rekao je da stepen provodljivosti preporuka nije na zadovoljavajućem nivou, iz raznih razloga, od nezainteresovanosti rukovodstva, pa do nestručnosti kadrova.
“Postoji nekoliko mehanizama koji se mogu iskoristiti kako bi se povećali efekti, odnosno, postupanja po preporukama koje Glavna služba za reviziju javnog sektora RS daje. Jedan od njih jeste i pritisak parlamentarnog nadzora, kako od strane NSRS, što postoji u Zakonu, tako i od lokalnog parlamenta koji može da učini mnogo kako bi se ti efekti povećali”, rekao je Ćurić.
Generalni sekretar Saveza opština i gradova Republike Srpske, Aco Pantić istakao je da su se finansijske revizije koje provodi Glavna služba pokazale kao jedna od najslabijih karika u radu opština i gradova. Pantić je rekao da je manjkavost u radu opština i gradova, zapravo činjenica da nakon provedenih revizija, opštine i gradovi nekada dosta neažurno pripremaju akcione planove koji se odnose na realizaciju preporuka Glavne službe za reviziju.
“Finansijske revizije Glavne službe za reviziju javnog sektora pokazale su da je manjkavost vidljiva u nekoliko oblasti. To je primjena Zakona o finansijskom upravljanju i kontroli, primjena propisa koji se odnose na popis imovine i obaveza u jedinicama lokalne samouprave, tako da je Savez pružio brojnu tehničku podršku opštinama i gradovima na temu rješavanja ovih problema. Uradili smo čitav set modela akata koji su naišli na veliko razumjevanje opština i gradova, jer smo kroz te modele praktično pokazali na koji način treba da realizuju preporuke Glavne službe”, rekao je Pantić.
Dobre prakse praćenja i postupanja po revizorskim preporukama predstavljene su od strane opština i gradova koje su bile predmet revizije tokom prethodnih godina.
CCI uz podršku Švedske provode aktivnosti kojima žele unaprijediti rezultate javne revizije kroz adekvatan pristup svih relevantnih učesnika u procesu javne revizije. Tokom prethodnog perioda poseban fokus bio je na povećanju realizacije revizorskih preporuka od strane opština i gradova koje su bile predmet finansijske revizije, te uspostavljanju parlamentarnog nadzora nad nalazima revizije i praćenje postupanja subjekata po preporukama javne revizije.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com