Za čaj od lipe koriste se cvijetovi lipe. Lipa (lat. Tilia) je drvo koje raste u šumama, drvoredima i parkovima, a postoji više vrsta od kojih su ljekovite: Tilia officinalis, Tilia cordata, Tilia platyphyllos, Tilia grandifolia, Tilia parvifolia.
Svejedno je koju od tih lipa upotrebljavamo jer sve imaju jednaka ljekovita svojstva. Listovi se beru s cvjetom, a cvatnja traje oko nedelju dana. Ljekovitost čaja od lipe je izrazito velika, a o tome govori i istorija Slovena koji su lipu izrazito poštovali.
Dokazana ljekovita svojstva lipe su:
- snižava krvni pritisak,
- liječi od malokrvnosti,
- čisti krv i bubrege,
- čaj je izuzetno dobar za prehlade, kod gripe i kod bolesti disajnih organa,
- liječi od hroničnog i grčevitog kašlja,
- za umirenje ( opušta napete živce i daje dobar san),
- liječi od padavice,
- spriječava upalu pluća,
- liječi od pijeska u bubregu,
- odstranjuje bore i pjege s kože lica,
- spriječava opadanje kose,
- opekotine i rane dobro je ispirati i oblagati čajem,
- pospješuje stolicu,
Čaj od lipe ima jako puno lekovitih svojstva, ali najvažnije je znati kako se priprema.
Priprema čaja od lipe
Klasičan način pripreme čaja od lipe
Ukoliko na uputstvu na pakovanja nije drugačije naznačeno, kaščicu biljke ili filter kesicu prelijte s 0,2 l vrele vode. Poklopite i pustite da odstoji 5 do 10 minuta. Procijedite i pijte svježe pripremljeni čaj.
Za lipin čaj koji opušta živce, daje dobar san, liječi od malokrvnosti, vodene bolesti, padavice, prehlade disajnih organa, hroničnog i grčevitog kašlja, ublažuje bolove pri mokrenju, čisti krv i bubrege, pospiješuje stolicu, podstiče izlučivanje znoja i mokraće pravi se čaj na sljedeći način:
Kuvajte 1 litru vode dok ne počne da kipi,
stavite 10 – 20 g cvijeta lipe,
prelijte cvijet s kipućom vodom,
ostavite 5 – 10 minuta,
procijedite čaj,
nakon toga možete početi s ispijanjem čaja s tim da se ovaj čaj pije triput dnevno po 1 šoljicu, a ostatak tokom dana umjesto vode.
Sastav
Sadrži gvožđe, kalcijum, tannin, soli mangana, eterično ulje, sluz, glikozide, šećer, gumu, vosak, smolu, žutu boju, manitol, kartart, farnezol, terpentinski alkohol (daje miris cvijetu), u cvijetu i listićiima ima izrazito puno vitamina, a u sijemenu masnog ulja.
Napomena
Nemojte uzimati previše čaja od lipe jer može izazvati srčane tegobe.
Izvor: agrosavjet.com