Razlog toga leži u činjenici da smo kod kuće u boljoj mogućnosti da im pružimo neophodnu ljubav i satisfakciju blizine njihove porodice.
Profesionalna pomoć koja je posvećena samo njima
Uz profesionalnu podršku njegovateljica, nije teško ni kod kuće sačuvati kvalitet života starih osoba i onih koji imaju potrebu za liječenjem! Kućna nega bolesnika uz stručan i iskusan kadar najčešće podrazumijeva održavanje higijene, prevoz i brigu o ishrani, čak i ako su pokretni.
Ponekad u bolnicama ili domovima za stare njegovateljice i drugo medicinsko osoblje nema vremena da se svakom pacijentu ponaosob posveti – dok se sa dolaskom njihovoj kući stvari drastično menjaju.
Osiguravanjem stručne pomoći bolesnoj osobi vi joj automatski omogućavate normalan i manje stresan život. Sa obavezama kao što su djeca i posao, mnogim članovima porodice gotovo da je nemoguće da sami pruže odgovarajuću vrstu njege svojim roditeljima ili bakama i dekama. Angažovanjem ličnog, profesionalnog njegovatelja – činite im najbolju uslugu.
Mogućnost zadržavanja starih životnih navika
Da li ste znali, da se starije osobe plaše od odlaska u starački dom? Razlog tome leži u potrebi da se u domu odreknu svoje nezavisnosti i prilagode potrebama velikog broja drugih ljudi.
Prema jednoj studiji, skoro 90% starijih želi da stari u svom domu. Boravak u svom domu je mnogo značajniji od odlaska u neku stručnu instituciju jer starije osobe ostaju angažovane svojim tipičnim kućnim aktivnostima, okruženi porodicom i prijateljima.
Od presudnog je značaja kreirati svakoj osobi priliku da dostojanstveno, i što je moguće samostalnije provede starost u ličnom prostoru, u kom se osjeća bezbijedno i spokojno.
Na taj način podstiče se samopouzdanje i podiže lični moral starih osoba. Nasuprot tome, institucionalizacija starih obično dovodi do opadanja emotivnih funkcija ličnosti i a usljed poznih godina, brzo se narušava i mentalno zdravlje.
Uz angažovanje pomoći u kući i kućne njege starih ili bolesnih, Vaši voljeni zadržavaju kontrolu i sposobnost da vode značajno nezavisan život u doba starenja i to u aspektima kao što su priprema hrane, posjeta komšijama, šetnja ili igranje sa unucima i ljubimcima.
Blizina porodice i utjeha u teškim trenucima
Za mnoge ljude koji su u poznim godinama ili se bore sa nekim oblikom bolesti, činjenica da su kod kuće, okruženi svojom porodicom i prijateljima umnogome poboljšava oporavak i daje im snagu.
U vremenu starenja ili bolesti snažna porodična veza je od velikog značaja.
Porodica je odličan izvor emocionalne podrške za starije. Znajući da je vaš voljeni u sigurnom okruženju svog doma i vi možete voditi mirniji život.
Zbog čega još starački dom nekada nije pravi izbor?
Jedna od osnovnih “mana” staračkog doma ili neke slične (zdravstvene) institucije jeste ta što oni gotovo po pravilu ne pružaju isti stepen nezavisnosti kao sopstveni dom – u kom smo odrasli i u kom znamo svaki centimetar.
Većina soba u gerontološkim centrima nije privatna, već starije osobe moraju da je dijele sa nekim. U zavisnosti od nivoa socijalnog razvoja, ovo može biti i prednost jer ljudi imaju društvo za razgovor i razonodu.
Osim toga, cijena smeštaja u ovim ustanovama može biti izuzetno visoka i većina starijih osoba teško može da pokrije sve troškove boravka u staračkom domu samo svojom penzijom i često je nephodna doplata najbližih srodnika ili socijalne službe.
Savjetujemo vam da prilikom donošenja odluke da li odabrati starački dom ili kućnu njegu veoma za bolesnika ili osobu u godinama, dobro sagledate u kojoj je mjeri član porodice kome je pomoć potrebna nezavisan, tj. koliko je zaista aktivan i zdrav.
Ako vaš roditelj, baka ili deka nema nikakvih, težih hroničnih bolesti, ukoliko nije dementan i nepokretan, već mu je samo potrebna pomoć oko svakodnevnih kućnih poslova i nabavke – onda je dovoljna kućna njega bolesnika, odnosno starih.
A kada je najpreporučljivije smestiti zanemoćalu osobu u dom?
S druge strane, trenuci kada nemate izbora osim da bolesnoj ili staroj osobi obezbijedite stručnu njegu nekog gerontološkog centra su ujedno trenuci kada osoba pati od ozbiljnih bolesti koje zahtijevaju stalnu njegu.
Starački dom ima i profesionalne terapeute, fizioterapeute i psihologe koji stalno rade sa starima. Tako na primjer, ukoliko osoba ima demenciju, Parkinsonovu, Alchajmerovu, ili neku drugu tešku bolest, u domu postoji posebno kvalifikovano osoblje za njegu ovakvih zdravstvenih stanja.
U svakom slučaju, konačnu odluku bi trebalo donijeti i uz konsultaciju sa ljekarom, koji vam najbolje može pomoći da razumijete koji stepen usluge je neophodan staroj ili bolesnoj osobi u vašoj porodici.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com