Primarijus dr DANIJELA ĐUKIN: Glaukom je tihi kradljivac vida

Za glaukom oka se kaže da je tihi kradljivac vida, a drugi je najčešći uzrok sljepila. Najčešće nema simptoma dok ne postane prekasno, što znači da je redovna, preventivna posjeta oftalmologu od ključnog značaja u očuvanju čula vida, naročito nakon 40. godine života.

Oftalmolog bijeljinske bolnice „Sveti Vračevi“ primarijus dr Danijela Đukin pojašnjava da se oštećeni očni živci ne mogu obnoviti, ali oni zdravi mogu se zaštititi.

 
„Glaukom oka, koji se često tumači kao povišen očni pritisak, očno je oboljenje koje predstavlja jedan od vodećih uzroka sljepila u svijetu, ali i kod nas. Bolest se razvija uglavnom bez simptoma koji znaju da izostanu u prvom periodu, te se pacijenti najčešće jave tek u kasnijoj fazi, kada je i očni pritisak značajno povišen“, kaže primarijus dr Đukin i naglašava da je najvažnije prve znake prepoznati na vrijeme i javiti se oftalmologu što prije

„Glaukom jednom dobijen nikad se ne može izliječiti, ali ipak, spasa ima ukoliko se na vrijeme uključi terapija. To je hronična, progresivna bolest kod koje povišen očni pritisak dovodi do postepenog propadanja očnog živca. Očni živac je zadužen za prenos slike od oka do mozga, a njegovo oštećenje se kod glaukoma manifestuje postepenim gubitkom perifernog vida. Kako bolest napreduje, tako napreduje i gubitak vidnog polja, a u krajnjem stadijumu pacijent potpuno izgubi vid. Neki od prvih znakova su neprijatan pritisak u oku praćen bolom i peckanjem, intenzivna glavobolja, otežano čitanje i gledanje, pojačan zamor očiju, mučnina u želucu, nagon na povraćanje kao i nelagodan osećaj u stomaku praćen bolovima“, pojašnjava primarijus dr Đukin i dodaje da je upravo iz preventivnih razloga, potrebno obavljati redovne oftalmološke preglede, posebno osobe koje su navršile četrdeset godina.

„Iako je riječ o neizlječivoj bolesti, kontinuiranim kontrolama vid se može sačuvati. U cilju rane dijagnostike potrebno je, prije svega, uspostaviti adekvatan skrining, koji će omogućiti da se iz opšte populacije izdvoje osobe koje pokazuju predispoziciju za ovu bolest. Najčešći faktori rizika za nastanak glaukoma su povišen očni pritisak, starija životna dob, pozitivna porodična anamneza na glaukom, visoka kratkovidost i dijabetes“, pojašnjava primarijus dr Đukin i dodaje da se osobama koje spadaju u rizičnu grupu za nastanak glaukoma preporučuje redovna kontrola vida i očnog pritiska. Liječenje se sastoji od primjene kapi za oči, laserske terapije ili hirurške intervencije.

„Ne možemo predvidjeti ko će da oboli od glaukoma, ali se redovnim oftalmološkim kontrolama može spriječiti da bolest uzme maha. Savjetujem našim građanima, posebno starijim od 40 godina, da redovno kontrolišu vid, da sa uputnicom od porodičnog ljekara, obave poregled kod oftalmologa, kako bi očuvali, a rizične kategorije pacijenata sačuvali vid“, poručila je primarijus dr Danijela Đukin.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: semberija.info

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име