Šezdesetdvogodišnji Mile Plavšić iz Kovilja uzgaja magarice, koje mu daju najkvalitetnije mlijeko kao prijeki lijek, posebno za plućne bolesti.
Preporučuje se pacijentima pod hemioterapijom. Utiče na jačanje imunog sistema, može da posluži i kao afrodizijak.
Gazda Mile ima oko 120 grla balkanske rase, za koje kaže da su pametne, ljupke i pitome životinje.
Ne krije ljubav prema njima i koliko uživa u poslu. Muze oko deset magarica, koje daju odlično mlijeko.
Iako je skoro tri decenije proveo u gradu, radeći razne poslove, pretežno ugostiteljske, ljubav ka selu i životinjama, vratila ga je u rodno mjesto, gdje je, kako kaže, svoj na svome.Mile napominje da je magareće mlijeko toliko dobro da su ga pile bebe od dva i po mjeseca i stariji ljudi od 85 godina.
Cijena je od 20 do 40 evra za litar, u zavisnosti od tržišta.
Razlog za ovakvo formiranje cijene je komplikovan proces muže i mala količina mlijeka. Ako uspijete da pomuzete pola litra od jedne magarice, to se smatra velikim uspjehom.
Nedavno se i struka i profesija bavila magarećim mlijekom i saglasni su u jednom – dobro je za cijeli organizam.
Plavšić ističe da djecu od malih nogu, kroz basne i bajke, pogrešno uče o magarcima da su glupe i tvrdoglave životinje.
Sve ove godine druženja s njima uvjerio se u suprotno.
Posla je mnogo, a imanje poput Plavšićevog ne trpi gospodara, već slugu i to svih sedam dana u sedmici, oni ne znaju za godišnje odmore i slobodne dane. I mušterije zadovoljne. Kažu, ovo nije mlijeko, ovo je lijek.
Magarice daju mlijeko samo dok imaju malu pulad, nakon čega nastupa period zasušenja. Tokom laktacije za dvije godine, po grlu mogu da daju najviše 40 litara mlijeka.
One su, kaže Mile, čudesne životinje, koje je priroda programirala, a s njom se ne treba igrati, već uživati u njenim blagodatima.
Izvor: agrosavjet.com