Nova Vlada Republike Srpske je bezlična i za prvih sto dana rada nema velike rezultate kojima bi mogla da se pohvali, rekao je predsjednik PDP-a Branislav Borenović u emisiji “Puls” BN televizije.
Sto dana rada Vlade Republike Srpske prošlo je bez velikih rezultata, kaže Borenović, ističući da je jedini uspjeh Zakon o igrama na sreću. Ipak, čini se da je kabinet Radovana Viškovića na marginama i u sjenci lidera SNSD-a Milorada Dodika. Osim toga, Borenović smatra da Vlada Srpske nema dovoljan kapacitet da se izbori sa svim izazovima koji je očekuju.
“Možda postoji želja pojedinih ljudi tamo da se nešto uradi, ali kako će, kada nemate ambijent. Kako da se promijeni djelovanje, funkcionisanje javnih kompanija, ako imate model ponašanja koji je naslijeđen već desetak godina? To je isti model devlastacije javnih resursa koji bi trebalo da se promijeni, ali ne može, jer su to isti ljudi”, kaže Borenović.
Opoziciono, prije svega PDP-ovo “ne” koaliciji sa Dodikovim SNSD-om je logičan odgovor na ponudu o zajedničkom djelovanju u Savjetu ministara BiH, kaže Borenović. Stav PDP-a jeste da ministarstva dijele oni koji su, kako je istakao – navodni pobjednici izbora i koji su proces formiranja zajedničkih institucija započeli odmah nakon objavljivanja rezultata izbora.
“To ne znači 'ne' dobrim rješenjima ili 'ne' interesu Republike Srpske. PDP će podržati sve što je dobro za građane koji žive u Republici Srpskoj. Surova podjela na opoziciju i vlast ne mora da bude uvijek crno-bijela kada su u pitanju neke ključne stvari”, objašnjava predsjednik PDP-a.
Ključne stvari za PDP su promjena izbornog zakona, transparentna kontrola i način praćenja javnih servisa, RTRS-a i SRNE, kao i donošenje Zakona o političkim strankama.
“Vidimo da postoji spremnost da se ide ka izmjenama izbornog zakona. SNSD je predložio da osvojeni mandati pripadaju strankama i mi smo sa tim saglasni. Mi predlažemo da se uvede skeniranje glasačkih listića, video-nadzor na biračka mjesta, serijski brojevi listića, centralno brojačko mjesto, sve s ciljem da imamo fer i poštene izbore”, kazao je Borenović.
Prije izmjena tih zakona, BiH mora da odluči da li će nastaviti put ka NATO-u koji je zacrtan već potpisanim MAP-om.
“Postoje određene međunarodne obaveze koje su preuzete prije deset godina i koje ne znače članstvo u NATO-u, već određenu saradnju, koju danas ima i Srbija, ali i druge zemlje koje i nisu u NATO-u. Kao zemlja moramo biti ozbiljni i pažljivi. Ne smijemo se poigravati sa nečim što je potpisano, poslato i što je obaveza”, objašnjava Borenović.
Borenović je dodao da će novi saziv Savjeta ministara morati da donese odluku o daljoj saradnji ili nesaradnji sa NATO-om, ali da ne vjeruje da će se BiH u narednih desetak godina naći pred pitanjem za ili protiv potpunog članstva u Alijansi.
Izvor: rtvbn.com