Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske odustaje od donošenja novog Zakona o javnom okupljanju kojim je propisano da će prekršajno kažnjenim organizatorima ili učesnicima javnog skupa ubuduće biti zabranjeno prisustvovanje bilo kakvom javnom skupu i to u trajanju do dvije godine.
Za kršenje zabrane bila je predviđena kazna zatvora do čak 30 dana.
Sadržaj Nacrta zakona o javnom okupljanju Republike Srpske, ističući da isti nije razmatran na sjednici Vlade, ali da je iz njega očito nastojanje da se značajno povećavaju postojeće i uvode nove novčane kazne za učesnike i organizatore javnog skupa, te da se uvedu višegodišnje zabrane prisustvovanja skupovima za građane Republike Srpske.
Nakon što su pravnici i aktivisti uvođenje mjere dvogodišnje zabrane organizovanja i prisustvovanja javnom skupu ocijenili kao pretjeran potez vlasti koji, zajedno sa izmjenama Zakona o javnom redu i miru, ide u pravcu radikalnog ograničavanja građanskih prava i sloboda, MUP je povukao zakon.
Ambasade SAD-a, Njemačke i Velike Britanije te OHR danas su dali zajedničku izjavu o navedenim nacrtima zakona ističući da politički lideri u Bosni i Hercegovini trebaju provesti reforme koje zemlju približavaju demokratskim normama i evropskim standardima, a da nedavne incijative i retoriku u Republici Srpskoj vide kao udaljavanje od tih standarda.
„Ministarstvo nije u skupštinsku proceduru uputilo nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnom okupljanju, kako su to mnogi mediji posljednjih dana objavili, niti se Vlada Republike Srpske očitovala o istom. Imajući u vidu da se radi o radnoj verziji, Ministarstvo neće u ovom trenutku nastaviti rad na izmjenama ovog Zakona, niti će ovaj materijal uputiti u proceduru“, saopšteno je iz MUP-a.
Dokument pokazuje da je bila riječ o novom nacrtu Zakona, a ne o izmjenama postojećeg Zakona.
MUP je saopštio i da je spreman na konstruktivan dijalog u vezi sa Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnom redu i miru koji bi trebalo da se 16. aprila 2019. godine nađe na dnevnom redu Narodne skupštine Republike Srpske, a sve u cilju uvažavanja dobrih praksi i prijedloga koji se odnose na sporne članove navedenog Nacrta zakona.
„Cilj je da se dobije kvalitetno i dobro rješenje, do utvrđivanja prijedloga ovog zakona. Istovremeno, u skupštinskoj proceduri na sjednici NSRS naći će se Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima koji predviđa mogućnost uvođenja rezervnog sastava policije, što je i praksa mnogih zemalja članica Evropske unije, a sve u cilju podizanja stepena bezbjednosti građana i imovine“, navodi se u saopštenju MUP-a.
Izvor: capital.ba