Bijeljina: Stečaj u ćorsokaku, na dobitku advokati

Stečajni postupak u Bobar banci se svjesno usporava i odugovlači na štetu najvećeg broja povjerilaca, a korist od toga izvlače advokati kojima je do sada isplaćeno više od 3.000.000 maraka, kao i dužnici kojima se odugovlačenjem stečaja omogućava da svoju imovinu prenesu na druga pravna ili fizička lica i tako izbjegnu plaćanje obaveza prema ovoj banci.

Prema tvrdnjama sagovornika koji su uključeni u ovaj postupak, pojedini članovi Odbora povjerilaca opstruišu okončanje stečajnog postupka i ne pokazuju spremnost za ubrzanje postupka o čemu će, kako kažu, biti riječi na Skupštini povjerilaca koja je zakazana za 28. mart. Naši sagovornici tvrde da zbog neshvatljivih postupaka pojedinih članova Odbora povjerilaca svi ostali povjerioci trpe štetu, što budi sumnju u to da su pojedinci nestručni ili su motivisani drugačijim interesima od interesa povjerilaca.

Svetozar Mihajlović, član Odbora povjerilaca i direktor bijeljinskog preduzeća “Duvan” kojem je u Bobar banci ostalo oročeno 500.000 maraka kaže da je sve stečajne postupke potrebno ubrzati i nastojati da se što prije okončaju, jer od odugovlačenja korist imaju samo pojedinci, interesne grupe ili lobiji poput advokatskih.

– To važi za sve stečajne postupke, a što se tiče stečaja u Bobar banci, žao mi je što javnost i mediji nisu mnogo više uključeni u postupak. Troškovi su odavno veći od kamata koje se ubiru zbog čega je potrebno što je moguće više ubrzati stečajni postupak. Pojedini članovi Odbora povjerilaca se ponašaju kao da banka nije u stečaju, već da normalno radi i time samo nanose dodatnu štetu povjeriocima – kaže Mihajlović.

On ističe da su advokati na predmetu “Bobar banka” do sada naplatili više od tri miliona maraka od čega najviše tokom likvidacionog postupka, ali kaže da se i sada advokatima plaćaju ogromna sredstva.

– Tokom likvidacionog postupka su naplatili više od 2,1 milion KM, a u stečajnom postupku od januara 2017. do kraja 2018. godine isplaćeno im je tačno 817.239 KM. Pored advokata, odugovlačenje stečaja ide u korist i onima koji su tužili banku i koji čekaju okončanje sudskih postupka u njihovu korist, jer će time dobiti i zatezne kamate i biti svrstani u prvi isplatni red. Takvo ponašanje je možda u redu iz njihovog ugla, ali se time nanosi šteta svim ostalim povjeriocima – objašnjava Mihajlović.

On ističe da se odugovlačenjem stečajnog postupka dužnicima ostavlja mogućnost da svoju imovinu prenesu na nekoga drugog i tako praktično onemoguće naplatu dugova u izvršnom postupku.

Njegovo mišljenje u potpunosti dijeli predsjednik područne Privredne komore Banjaluka Goran Račić koji kaže da je uputio pismo svim zainteresovanim stranama u ovom postupku u kojem će tražiti imenovanje novog Odbora povjerilaca.

– Interes svih povjerilaca bi trebalo da je što veći procenat naplate vlastitih potraživanja. Međutim, dosadašnja praksa nas dovodi u sumnju da pojedinci u Odboru povjerilaca ili imaju drugačije namjere ili se radi o nestručnosti, nepoznavanju materije i nedoraslosti za donošenje krupnih odluka. Nadu nam daje novi stečajni upravnik Dušanka Novaković, jer se radi o odgovornoj, stručnoj i izuzetno moralnoj osobi sa dugogodišnjim iskustvom u bankarstvu – kaže Račić.

Odbor
Odbor povjerilaca ima sedam članova, a čine ga Aleksandra Tučić (Fond zdravstvenog osiguranja Brčko distrikta), Svjetlana Pržulj (Zavod za zapošljavanje RS), Radivoja Krčmar (Garantni fond RS), Muhamed Šehbarjaktarević (Bor banka Sarajevo), Svetozar Mihajlović (“Duvan” Bijeljina), Antonija Dulić (Fond za razvoj i zapošljavanje RS) i Biljana Šabić koja predstavlja radnike Bobar banke u stečaju.

Izvor: glassrpske.com

 

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име