U Visokom donijeli odluku da ne finansiraju političke stranke već da taj novac usmjere u druge svrhe.
Podsjećamo, nedavno je i u Donjem Vakufu odlučeno da opština prestane sa finansiranjem političkih partija iz budžeta predviđenog za to, a da novac preusmjeri za stipendiranje studenata. U Zenici su prije dvije godine odlučili da umanje sredstva za finansiranje političkih stranaka i da taj novac drugačije iskoriste.
U FBiH može, u RS ne može
Opštine u Federaciji BiH imaju mogućnost da ''zavrnu slavinu'' strankama, za razliku od Republike Srpske.
Zakonom o finansiranju političkih partija BiH propisana je raspodjela sredstava političkim strankama na osnovu broja osvojenih mandata na državnom parlamentarnom nivou.
Praktično, to znači da opštine u Federaciji mogu odlučiti da prekinu finansiranje političkih stranaka jer nemaju zaseban zakon koji propisuje finansiranje iz budžeta opština i gradova.
Troše i ne podnose izvještaje
Oko 18 miliona KM (prema podacima iz 2017.) dobiju stranke u BiH iz budžeta sa svih nivoa vlasti, od opština i gradova, preko kantona, entiteta i zajedničke državne kase.
Ostatak izvora finansiranja čine članirane, dobrovoljni prilozi pojedinaca i kompanija, izdavačka djelatnost, prodaja propagandnog materijala, organizovanje stranačkih manifestacija te prihodi od imovine u vlasništvu političke stranke.
Zakonom o finansiranju političkih stranaka nije propisano da stranke moraju objaviti na koji način troše novac.
Za finansiranje izborne kampanje za opšte izbore u BiH održane 7. oktobra 2018. godine političke stranke potrošile su više od 9,5 miliona KM.
Izvor: mondo.ba