Počela rekonstrukcija Sokolskog doma

U Bijeljini su nedavno počeli radovi na rekonstrukciji aneksa Sokolskog doma. Planirano je renoviranje cijele zgrade izgrađene 1930. godine koja je spomenik kulture prvog reda, ali je za sada neizvjesno da li će i na koji način biti obezbijeđen novac.

Objekat je u veoma lošem stanju, a osim sitnih popravki, decenijama nije investirano u njegovo održavanje.

Zgrada Sokolskog doma bila je, u vrijeme kad je izgrađena, prije skoro jednog vijeka, jedna od najljepših u Bijeljini, ali je njen sjaj izblijedio. Oštećeni su fasada i krov, kao i veći dio unutrašnjosti objekta.

Prošle godine urađen je detaljan projekat rekonstrukcije. Procjene su da je za ove radove potrebno oko milion maraka, pa se u gradskoj upravi nadaju da će pored sopstvenih sredstava dio novca dobiti od stranih donatora, prvenstveno iz fondova Evropske unije.

Arhitekta  u Direkciji za izgradnju i razvoj grada Bijeljina Ljubinka Stević kaže da je, projektom završenim u avgustu prošle godine, planirana kompletna rekonstrukcija, sanacija, restauracija i konzervacija objekta.

sokolski dom 2 foto s.r.mrkonjic

Foto Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija

– Zgrada se nalazi na listi spomenika kulture prvog reda. Projekat njene obnove zato mora da sadrži i konzervatorske, zanatske i građevinske radove. Mora se uraditi potpuno nova elektro i vodovodna instalacija, te riješiti problem grijanja. Budući da se grijanje može realizovati samo posredstvom toplotnih pumpi, kao alternativnog izvora energije, to nam daje mogućnost i za apliciranje za sredstava prema IPA fondovovima – rekla je Stević.

Kulturno- istorijski spomenici su nacionalna baština o kojoj bi trebalo brinuti, ali istovremeno veliki broj takvih objekata može ostvarivati i određene prihode, tako da očuvanje nepokretnih objekata naslijeđa ne bi trebalo posmatrati kao trošak, upozoravaju i istoričari.

– Samo dva spomenika kulture u BiH uživaju najveći stepen zaštite, to su mostovi u Mostaru i Višegradu. Imamo nekoliko desetina spomenika prve kategorije značajnih za BiH i nekoliko značajnih za Republiku Srpsku. Nažalost, na području opštine Bijeljina, zbog graničnog prostora na kojem se ona nalazi i zbog čestih ratnih razaranja, imamo mali broj objekata ove vrste i uglavnom su to sakralni objekti. Sokolski dom, koji je delo arhitekte Momira Korunovića, ponos je ne samo Bijeljine nego i regije i treba ga rekonstruisati. Među arhitektonskim spomenicima kulture u Bijeljini su Crkva Svetog Đorđa, Muzej i zgrada gradske uprave, čija je fasada obnovljena prije desetak godina, Evangelistička crkva u novom Selu i Atik džamija, ali i Vanekov mlin koji je skoro potpuno devastiran – kaže istoričar Zoran Midanović.

Popravljeni uslovi za rad u sali

Prošle godine iz budžeta je izdvojen novac za popravku krova iznad svlačionica i mokrih čvorova na aneksu zgrade Sokolskog doma. Ovim su, koliko – toliko, popravljeni uslovi za rad u sali koju svakodnevno koriste gradski sportski klubovi. Uprkos tome, sportski radnici kao i građani s nestrpljenjem očekuju temeljnu rekonstrukciju ovog objekta. Iako je ovo velika investicija, rekonstrukcijom ovog objekta, grad će, smatraju, dobiti mnogo na vizuelnom izgledu.

Izvor: srpskainfo.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име