LOPARE: Umjetnik Cvjetko Božić prirediće izložbu za „Dane dijaspore“ (foto)

Umjetnik Cvjetko Božić iz Pirkovaca kod Lopara je 38 godina radio kao retušer u beogradskom novinsko-izdavačkom preduzeću „Politika“.

IMG aa94e453184b89f082d86a9b1f253e81 V

Nakon penzionisanja svoju kuću u Pirkovcima Božić je pretvorio u malu galeriju u kojoj su izložene njegove slike, murali, a svoje mjesto u tom prostoru su našli i antikviteti.

IMG b90cfe49ed22b1234cb0f4d5f9a92be0 V

Posebno su interesantni trodimenzionalni portreti njegovih komšija i njemu interesantnih ličnosti izrađenih u drvetu.

IMG 12c8c9b193e199eace90fba40839056c V

 

„Te portrete želim da ostavim za komšije da vide i da se podsjete kakvi su bili“, kazao je kroz smijeh Božić.

On se od školskih dana bavi različitim slikarskim tehnikama, grafikom i karikaturom.

Svoje radove je izlagao, samostalno i na zajedničkim izložbama sa slikarima iz Srbije, u beogradskim galerijama ‘Politika’, ‘BIGZ’, ‘Jedinstvo’, ‘Braća Stamenković’, ‘Moša Pijade’, ‘Đuro Salaj’, u zagrebačkom ‘Vjesniku’, u Paraćinu, Svetozarevu, Rekovcu, Užicu i Vršcu.

Prvu izložbu je imao u Celju (Slovenija), izlagao je u Loparama i spomen parku Vukosavci, a svoje karikature je predstavio i u Tokiju (Japan).

„Radio sam grafiku, grafički dizajn kao foto retušer i foto crtač. Ta djelatnost i sad postoji ali se radi savremenije u ‘Foto šopu’ na kompjuteru“, naveo je Božić.

Načelnik opštine Lopare Rado Savić, je prilikom posjete i obilaska galerije sa Božićem dogovorio da se izložba njegovih radova upriliči u Centru za kulturu Lopare za ‘Dane dijaspore’.

„To će biti prilika da se Majevičani upoznaju sa njegovim djelom. Mene je sve ovo iznenadilo i impresioniralo. Živim nedaleko odavde, a nisam, do sada, znao za njegovu umjetničku dušu i raskošan talenat“, rekao je Savić.

Dešavanja u Bijeljini

Izvor: desavanjaubijeljini.com