Američka agencija za suzbijanje droge (DEA) tokom svoje višemjesečne istrage došla je do saznanja da teroristička grupa Ansar al-Din (AAD) povezana s Al kaidom sarađuje s kolumbijskim narkokartelima u nabavci raketa zemlja-vazduh.

Finaliziranje akcije u saradnji s USKOK i hrvatskom policijom, obavljeno je prije nekoliko dana u Zagrebu kada je najpre u ponedjeljak uhapšen kolumbijski trgovac drogom povezan s teroristima Dejvida Kardona (54), a dan kasnije uhapšena su i dvojica njegovih saradnika koji su u Zagreb privatnim avionom dovezli “uzorak” od kilogram kokaina, prenosi Jutarnji list.

Naime, ne znajući da je njihov šef već u Remetincu, dvojica kurira – državljanin SAD  Žan Klod Okonga Landji (56) te Nigerijac Džibrail Bala Adamu (55) – u Zagreb su, prema ranijem dogovoru s Kardonom, dovezli uzorak droge kojom je trebalo da bude plaćena velika isporuka oružja, a koja je, između ostalog, podrazumijevala prenosne protivavionske raketne sisteme (MANPAD) tipa “Strijela” i “Igla”, zatim infracrvene naočare za noćno gledanje, veliku količinu kalašnjikova, municiju…

Potjernica

Ovo oružje bilo je namijenjeno upravo pripadnicima Ansar al-Dina, a u Zagrebu je trebalo da bude plaćeno kokainom. Međutim, ono što Kardona i njegovi saradnici nisu znali je da su se već mjesecima nalazili pod tajnim nadzorom, najprije DEA, a zatim i hrvatskog USKOK i policije, te da im se zapravo priprema klopka. Ništa ne sluteći, najpre je u Zagreb došao Kardona, koji je nakon kratkog praćenja uhapšen na osnovi američke poternice te je izgledno da će biti izručen u SAD, piše Jutarnji list.

Dan kasnije za Kardonom su doletjeli i Landji i Adamu – tačno u ruke USKOK i policije, koji su ih očekivali. Nakon što je privatni avion pretražen uz pomoć policijskoga psa, pronađen je kilogram kokaina visoke čistoće te su Amerikanac i Nigerijac uhapšeni. U srijedu uveče USKOK je protiv njih otvorio istragu zbog trgovanja drogom te im je istražni sudija zagrebačkog Županijskog suda odredio jednomjesečni pritvor. Za razliku od njihovog šefa Kardone, postupak protiv Landjija i Adamua vodiće se u Hrvatskoj jer su na hrvatsku teritoriju uvezli drogu.

Kardona se, kao što su hrvatski mediji već pisali, ne protivi izručenju SAD-u te bi ubrzo mogao biti i izručen. Američka DEA Kardonu je nadzirala najmanje pola godine, a u julu ove godine u vodama ispred Barbadosa američka obalna straža presrela je brod sa 620 kilograma kokaina koje je povezivala upravo s Kardonom i njegovom grupom.

Terorizam

Tokom istrage Amerikanci su detektovali Kardonine kontakte s radikalnim AAM (u prevodu: Čuvari vjere), organizacijom povezanom s tzv. Al kaidom Islamskoga Magreba (AQIM), frakcijom poznate terorističke organizacije u Zapadnoj Africi. “Čuvare vjere” je američki Stejt department stavio na listu stranih terorističkih organizacija 2013, a Vijeće sigurnosti vodi ih kao grupaciju “povezanu s terorističkim organizacijama”.

Foto: Mohammed Saber/EPA

AAM je postao ozloglašen pogotovo nakon akcija 2012, kada su njegovi članovi prilikom zauzimanja grada Agueloka u Maliju pobili 82 zarobljena vojnika i civila. Prema izvještajima niza medija, terorističke grupe iz Zapadne Afrike već su godinama u interesnom braku s narkokartelima iz Južne Amerike.

Ovaj neobičan savez stvoren je iz zajedničkog interesa budući da jedna od cirkularnih ruta za prebacivanje kokaina iz Južne Amerike u Evropu vodi upravo kroz Zapadnu Afriku, odnosno preko teritorija koje takve terorističke grupe kontrolišu. Južnoamerički karteli tako plaćaju teroristima reket, odnosno zaštitu za svoje pošiljke koje putuju tim teritorijama, a karteli im plaćaju u novcu, drogi ili oružju.

Britanski Telegraf je 2013. objavio nekoliko članaka upravo o saradnji džihadista i krijumčara kokaina u zapadnoj Africi, tačnije u Maliju. Premda je droga strogo zabranjena pogotovo po šerijatskom zakonu koje AAM sprovodi na područjima koje osvoji, prema izvještajima Telegrafa, čelnika Al kaide u Islamskom Magrebu, Mokhtara Belmoktara zbog ove trgovine su već prozvali narko-islamista.

U ovom slučaju je, izgleda, bilo dogovoreno da AAN dobije sofisticirano oružje, a ono bi u Zagrebu bilo plaćeno kokainom. Međunardni izvještaji o naoružanim grupama u Maliju upravo su moguću nabavku prenosnih raketnih sistema zemlja-vazduh istakli kao veliku opasnost. Riječ je o sistemima koji su prilično opasni i kada se njima gađaju vojni avioni, no njihova prava opasnost leži u mogućoj upotrebi za terorističke napade odnosno korišćenju sistema u napadu na civilne avione koji od raketa zemlja-vazduh nemaju nikakvu zaštitu.

Izvor: srpskainfo.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име