Danas je Sveti Meletije

Sveti Meletije praznuje se 25. februara, a SPC podseća da je reč o velikom tumaču Svetog pisma i zaštitniku pravoslavlja.

Sveti Meletije je ceo svoj život posvetio borbi protiv Arijeve jeresi, koja Isusa Hrista nije priznavala za Boga. Sa arhiepiskopskog prestola tri puta je udaljavan i progonjen u Jermeniju. Borba među pravoslavnim vernicima i jereticima vodila se tako žustro da je jednom, kada je Sveti Meletije u crkvi govorio narodu o božanskoj Trojici u jedinstvu, njegov sopstveni đakon, jeretik, pritrčao vladici i zatvorio mu usta šakom. Ne mogavši da besedi jezikom, Meletije beseđaše znacima. Podigao je ruku uvis, otvori najpre tri prsta i pokazao ih narodu, pa potom sklopio ruku i uzdigao samo jedan prst.

Učestvovao je na II vaseljenskom saboru gde mu je car Teodosije ukazao naročitu počast. Na tom saboru Bog je pokazao čudo preko ovoga svetoga arhijereja. Naime, kada je Meletije dokazivao arijevcima dogmat Svete Trojice, najpre je podigao tri prsta, razdvojeno, jedan po jedan, pa ih je potom sklopi u jedno – u tom času pokaza se pred svima prisutnim iz njegove ruke svetlost kao munja

Na tom saboru Sveti Meletije je utvrdio Grigorija Bogoslova na prestolu carigradskom. Ranije je zađakonio Vasilija Velikog i krstio Jovana Zlatousta. Po svršetku sabora Sveti Meletije je skončao svoj zemaljski život u Carigradu. Njegove mošti su prenete u Antiohiju.

Molitva Svetom Meletiju

Sveti Meletije se danas smatra zaštitnikom pravdoljubivih i časnih ljudi koji ne odstupaju od svojih uverenja jer znaju da su ispravna. Veruje se da takvi imaju blagoslov i zaštitu ovog svetitelja.

Zato, ako zbog svojih stavova i uverenja za koja znate da su pravedna i moralna, svejedno stradate, zamolite Svetog Meletija za pomoć.

„Istina stvari objavi te stadu tvome kao pravilo vere, obrazac krotosti i učitelja uzdržanja. Zbog toga si smirenjem stekao visoke počasti, a siromaštvom bogatstva: Oče Meletije, moli Hrista Boga da spase duše naše“.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com