U Bijeljini održana panel diskusija „Čist vazduh: san ili dostižan cilj“ (foto)

Večeras je u Galeriji Centra za kulturu „Semberija“ održana panel diskusija „Čist vazduh: san ili dostižan cilj“.

Sanela Klarić, predstavnik Udruženja „Savjet za zelenu gradnju BiH“ i profesor arhitekture istakla je da je tema panela izuzetno važna, jer loš zrak jesto „tihi ubica“. 

„U prvom momentu ne dobije se odmah reakcija, niti neki osip, niti temperaturu, ali upravo zato što je on tako „tihi ubica“, ako ga kontinuirano unosimo, sve te zagađivače, može se desiti da imamo i ozbiljne posljedice, posebno kada govorimo o djeci koja su mnogo ranjivija, mnogo brže dišu, a, uglavnom, dišu kroz usta i njihova pluća i nisu razvijena kao kod odraslih i zato su oni tako osjetljiviji i češće bolesniji“, rekla je Klarić.

Prim. dr Branka Gavrić, pedijatar pulmolog navela je da zagađen vazduh nije problem samo našeg grada, nego je to globalni svjetski problem.

„Svi pokušaj nas, i profesionalaca u zdravstvu i profesionalaca u ekologiji i drugim srodnim granama da pokušamo napraviti jedan iskorak ka zdravijem vazduhu, ka uticajima štetnih čestica na zdravlje i omogućavanju jednog zdravijeg života za cijelu populaciju. Kako ja radim 27 godina, skoro 30 godina sa dječijom populacijom i još sam i pulmolog, ono što sa sigurnošću mogu da kažem je da je broj djece oboljele od astme i teških respiratornih oboljenja u značajnom porastu u odnosno na prethodne godine“, istakla je prim. dr Gavrić dodajući da je zagađen vazduh jedan od faktora.

Naravno da je na to uticalo više faktora, od aerozagađenja do alergena a isto tako i do emisije.

Darko Marković, specijalista ginekologije i akošerstva i nacionalni koordinator za kontrolu duvana Republike Srpske rekao je da je za ljude veoma šteta i duvanski dim, odnosno tzv. pasivno pušenje. 

„Ja na panel dolazim da ispričam kako je duvanski dim, odnosno takozvano pasivno pušenje, veoma štetno, jer ljudi koji se nalaze u društvu pušača, a nisu pušači, imaju iste simptome i dobijaju iste bolesti, a na kraju postaju zavisnici o pušenju i u konačnici dobijaju bolesti kao da su pušači“, naveo je Marković.

Helena Stojić, moderator panel diskusije rekla je da je tema aktuelna tokom cijele godine, a ne samo tokom grijne sezone.

„Večeras smo se potrudili da dovedemo struku koja će reći o važnosti ove teme, o uzrocima kao i o posljedicama lošeg kvaliteta vazduha. Ako uzmemo u obzir da godišnje 3.300 građana Bosne i Hercegovine umre usljed zagađenja vazduha, te da su tendencije, ukoliko ništa ne uradimo, da će do 2030. taj broj biti čak i 4.000, mi smo sada u situaciji da moramo da konačno glasno i jasno pričamo o ovome problemu, da nudimo rješenja i da ih predlažemo, ali od strane struke koja, zaista, zna o ovoj materiji najviše, a nadam se da će donosioci odluka imati razumijevanja za ove naše ciljeve i zahtjeve i da ćemo konačno moći da prodišemo u Bijeljini“, zaključila je Stojić.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com