Danas je u hotelu „Drina“ održan okrugli sto za zagovaranje pokretanja socijalne usluge „Stanovanje u zajednici uz podršku za osobe s invaliditetom u Gradu Bijeljina”, koju zajednički organizuju Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom Grada Bijeljine „KOLOSI“ i Caritas Bosne i Hercegovine.
Okrugli sto je namijenjen ključnim akterima, odnosno predstavnicima Centara za socijalni rad, Centra za mentalno zdravlje, nevladinom sektoru, uz učešće predstavnika resornih ministarstva, lokalnih zajednica i drugih aktera u zajednici.
Proces deinstitucionalizacije i uspostava novih socijalnih usluga u BiH se posljednjih godina razvija, ali je još uvijek implementacija spora. Ova i naredna godina je povoljan period za zagovaranje sistemskih rješenja zbog činjenice da Grad Bijeljina i Republika Srpska donose nove strateške i zakonske dokumente.
Haris Haverić, direktor organizacije Sumero, istakao je da se zapravo radi o projektu „Život u lokalnoj zajednici“ gdje se za osobe sa invalidetom omogućava kvalitetniji život u svojoj lokalnoj zajednici.
„Kroz ovaj projekat želimo prevenirati odlaske u velike zavode zatvorenog tipa, što je bio slučaj do danas. Takođe želimo da se građani grada Bijeljine vrate svojim kućama koji su otišli u neke domove, zavode, van grada, van ove lokalne zajednice tako da želimo motivisati lokalnu zajednicu kroz ovaj projekat da ostvari njihove životne uslove, ali i da omogući nove servise usluga u socijalnoj zaštiti. Isto tako, radi se i o zapošljavanju mladih ljudi i stručnih kadrova kako bi ostali svi zajedno i opstali u gradu Bjeljini, a ne da odlazimo van naših lokalnih zajednica“, rekao je Haverić.
Tatjana Pantić, menadžer Grada Bijeljina, navela je da Grad Bijeljina sa zadovoljstvom podržava svaku novu inicijativu za poboljšanje osoba sa raznim vrstama poteškoća u životu.
„Jedna od ovih inicijativa je takođe sa radošću prihvaćena, potpisan je sporazum sa Sumerom, takođe grad ima i potpisan sporazum sa Kolosima. Naš cilj je da unaprijedimo život svih slojeva stanovništva, tako i onih koji su imali malo manje sreće u životu“, rekla je Pantić.
Zlatko Malić, voditelj projekta DISC (Disability Inclusion Social Cooperation – Caritas BiH) rekao je da je cilj inkluzija osoba s invaliditetom i saradnja u socijalnom sektoru. Projekat finansira Evropska unija, a sprovodi Caritas Bosne i Hercegovine u saradnji sa još četiri organizacije osoba s invalitetom u Bosni i Hercegovini.
„Na neki način danas smo mi organizatori ovog Okruglog stola i želja nam je da danas promoviramo proces deinstitucionalizacije na području Republike Srpske kao jednu zagovaračku aktivnost koju provodimo širom Bosne i Hercegovine s ciljem unapređenja prava osoba s invaliditetom u BiH. Danas ćemo promovirati poseban model stanovanja u zajednici uz podršku osoba s invalidetom po principu koje radi ustanova Sumero u Federaciji Bosne i Hercegovine. Oni su i pioniri i lideri na ovom području u BiH, dakle ustanova koja ima veliki broj stambenih jedinica i više od 150 korisnika koji su već uključeni u jedan takav proces. Osobno smo imali priliku posjetiti gotovo sve stambene jedinice i vidjeti benefite koje ima, kako lokalna zajednica, tako i sam korisnik, odnosno osoba s invaliditetom od jedne takve usluge“, rekao je Malić.
Kada je riječ o benefitima koje imaju korisnici, Malić je istakao da je ključno što korisnik ima pravo izbora, hoće li stanovati u svojoj lokalnoj zajednici u kojoj je rođen, odrastao ili će ići u ustanovu zatvorenog tipa. Ukoliko ostaje u svojoj lokalnoj zajednici, on samostalno može određivati svoj život.
Sa druge strane, benefit za lokalnu zajednicu je što sav novac ostaje u lokalnoj zajednici, a samim tim otvaraju se i nova radna mjesta za asistente koji će raditi.
Natalija Dragić, majka desetogodišnjeg djeteta sa poteškoćama i predstavnik Udruženja „Bijeljinska djeca suncokreti“ kaže da njeno dijete još uvijek nije korisnik ove usluge, ali da će sigurno biti jednog dana i da ona itekako znači kako bi mogli olakšano da žive.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com