Savez opština i gradova: I u dva najveća grada Srpske sljedeće godine veći prihod od PDV-a

Savez opština i gradova Republike Srpske, krajem novembra ove godine, na održanoj sjednici Predsjedništva saveza, jednoglasno je usvojio inicijativu za izmjenu načina raspodjele sredstava po osnovu prihoda od indirektnih poreza.

Na tom sastanku nisu bili gradonačelnici dva najveća grada Srpske – Banjaluke i Bijeljine, kako bi iznijeli svoje sugestije i prijedloge rekao je Ljubiša Ćosić, predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske.

On je dodao da je inicijativa jednoglasno usvojena i većina opština i gradova nesebično je pružila podršku nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama u Srpskoj, jer je njima neophodna veća finasijska podrška.

– Žao mi je što pojedini to ne razumiju, iako će sljedeće godine prihod od PDV-a biti veći u odnosu na prošlu godinu i to važi i za dva najveća grada Srpske – rekao je Ćosić.

On je naglasio da je Banjaluka početkom ove godine planirala prihod od 68 miliona KM od PDV-a, a dobiće 78, dok je Bijeljina, kako navodi, planirala 38, dobiće 42.

– Znači, ono što su oni planirali, ostvareno je više – istakao je Ćosić i dodao da oba grada ne dobijaju manje već više ove godine.

Takođe je pojasnio da je ovu konferenciju za novinare sazvao i da bi ukazao da 20 izrazito nerazvijenih lokalnih zajednica obuhvata teritoriju od 4.200 kvadratnih kilometara i da tamo živi 90.000 stanovnika.

Oni, kaže, dobijaju sredstava od PDV-a koliko sama Bjeljina dobije zajedno, koja je 730 kvadratnih kilometara.

Naveo je da 15 nerazvijenih lokalnih zajednica dobije od PDV-a manje 77 miliona od Banjaluke, a u njima živi 155.000 stanovnika na površini od 5.200 kvadratnih kilometara, za razliku od Banjaluke koja se nalaze na površini od 1.239 kvadratnih kliometara.

Prema tome, rekao je Ćosić, stanovništvo koje broji iznos od skoro 250.000 stanovnika, živi na 9.400 kvadratnih kilometara, odnosno na gotovo pola Republike Srpske.

– Nema po dva auto-puta koji ulaze u taj grad. Nema sve benefite koje imaju veliki gradovi – rekao je Ćosić i dodao da ni Prijedor, Istočno Sarajevo, Doboj i Zvornik, kao gradovi koji imaju 50.000 osnovnika, ne dobijaju ništa od povećanja.

Naglasio je da je budžet Banjaluke između 220 i 240 miliona KM, a da je jedna trećina, odnosno 80 miliona od PDV-a.

– Govori li iko o tome koliko su proasli prihodi od poreza na dohodak Banjaluci. Po osnovu posljednjih izmjena iz prošle godine. Koliko su prihodi Banjaluka od prodaje zemljišta, od rente i uređenja, od taksi. To su prihodi na kojima jedan menadžer, gradonačelnik treba da radi – rekao je Ćosić i dodao da u Istočnom Sarajevu niko nije gasio svjetlo ni jednoj republičkoj instituciji.

Gradonačelnici Banjaluke i Bijeljine su na sastanke Predsjedištva Saveza opština i gradova Republike Srpske uglavnom slali saradnike, a na posljednji sa kojeg je krenula inicijativa o izmjenama Zakona o budžetskom sistemu niko iz ta dva grada nije došao, rekao je član Predsjedništva Miroslav Bojić.

Bojić je istakao da je za četiri godine gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, koji je i potpredsjednik Saveza, samo jednom bio na sjednici Predsjedništva.

Gradonačelnik Prijedora Slobodan Јavor, koji je član Predsjedništva Saveza, potvrdio je da je kompletna inicijativa krenula od Saveza opština i gradova i da su svi bili solidarni jer zaista žele dobro Republici Srpskoj.

– Ne možemo samo gledati Republiku Srpsku iz jednog mjesta i to je ključno. Lako je biti gradonačanom Banjaluke, Bijeljine, Prijedora jer imaju više prihoda i mnogo je lakše rasporediti sredstva u budžetu – rekao je Јavor.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: rtrs.tv