xr:d:DAFYku7LM-E:1528,j:7134122625135244691,t:24030610

Krompir je specifična poljoprivredna kultura koja postavlja mnoge uslove za pravilno skladištenje. 

Zašto se krompir mora ispravno skladištiti?

  1. Zato što je krompir kultura s visokim sadržajem vode, pa je zbog toga izložen napadu svih mogućih bolesti.
  2. S druge strane, ne podnosi niske temperature jer dolazi od smrzavanja, a ne podnosi ni visoke, jer tada dolazi do klijanja. U jednom ili drugom slučaju rezultat je isti, tj. oba dovode do velikih gubitaka, često i do potpunog propadanja proizvodnje.
  3. Kao treći problem postavljaju se različiti zahtjevi prema namjeni proizvoda. Na primjer, sjemenski krompir mora se čuvati na konstantno nižim temperaturama od 2-4°C, ali na ovim temperaturama ne smijemo čuvati merkantilni krompir i krompir namijenjen preradi, jer na nižim temperaturama dolazi do redukcije skroba u šećer, pa takav krumpir poprima sladak ukus i loš kvalitet. Da bi se ovo izbjeglo, krumpir za jelo i preradu mora se čuvati na temperaturama od 6-8°C, ali na ovim temperaturama javlja se klijanje.

Kako vidimo, na prvi pogled problem izgleda nerješiv. Međutim, nije tako uspješno skladištenje krompira je ipak moguće. Nauci je pošlo za rukom da ovaj na izgled nerješiv problem riješi na najbolji način. Sada svaka frakcija proizvoda može da se čuva na temperaturama koje joj najbolje odgovaraju i daju najbolji kvalitet proizvoda. Razumije se da u tom slučaju treba poštivati i ostale uslove, kao npr. relativnu vlagu objekta i sl.

Na žalost, sve ovo moguće je postići samo u velikim savremenim skladištima koja su istovremeno dosta skupi građevinski objekti, međutim uz malo truda i poštovanje osnovnih pravila, skladištenje krompira je moguće i u manjim domaćinstvima.

Veliki problem skladištenja krompira predstavljaju bolesti krompira. Koje sve bolesti mogu napasti vaš krompir i kako ih suzbiti pročitajte na linku ispod:

Najčešće bolesti krompira u skladištu: Kako ih prepoznati i spriječiti

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: agrosavjet.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име