Drugi put po redu ove godine u Bijeljini organizuje se Dječija skupština kao dio projektne aktivnosti „Budi promjena, aktivno protiv diskriminacije i vršnjačkog nasilja u školskom okruženju“.
Bijeljinska Dječija Skupština je mjesto gdje učenici imaju priliku da izraze svoje mišljenje i doprinesu budućnosti naše zajednice. Tokom ovog događaja, učenici predstavljaju ideje na kojima su vrijedno radili u proteklom periodu. Nakon predstavljanja ideja, organizuje se glasanje, a ideja koja dobije najveći broj glasova članova Dječije Skupštine biće nagrađena sa 2000 evra za realizaciju.
Predsjednik Skupštine Grada Bijeljina Aleksandar Đurđević istakao je zadovoljstvo što je druga Dječija Skupština ove godine u tako kratkom roku organizovana i to na konkretan način.
„ Drago mi je što smo u kratkom roku organizovali novi Dječji parlament, ovog puta sa konkretnim zadatkom, sa konkretnim ciljem. Svi izabrani predstavnici svojih osnovnih srednjih škola su radili na raznim idejnim rješenjima na jednom projektu. Prošli su kroz čitav proces – od same ideje za realizaciju nekog projekta, pa do konačne verzije tog projekta. Mi ćemo imati priliku da čujemo i vidimo projekte koje su sve škole uradile, predstavile, projekte koje će kandidovati i, naravno, uz podršku “Otaharina”, uz podršku Ombudsmana za djecu, Zamjenika ombudsmana za djecu i Skupštine Grada. Te ideje, odnosno ona koja bude ocjenjena za najbolju, će biti i realizovana. Dakle, biće i neke konkretne podrške za ideju koja je najbolja, odnosno za školu iz koje potiče najbolja ideja. Ono što je, takođe, podjednako važno jeste to, kao što sam već rekao, da su svi predstavnici škola, izabrani predstavnici, sve te škole, prošle taj čitav jedan tok, čitav jedan proces, od osnovne ideje šta bi moglo da se uradi i prošle kroz sve probleme koje se jave usput, od nekih administrativnih do nekih suštinskih, konkretnih kako to realizovati i došli, na kraju, do konačnog projekta. Mislim da će im to i u nekom daljem radu, zaista, koristiti i da će u budućem vremenu biti i nosioci aktivnosti, što u civilnom društvu, što, evo, kroz vjerovatno i neki politički angažman ili u Skupštini Grada ili Narodnoj Skupštini Republike Srpske ili na bilo kom drugom mjestu“, kaže Đurđević.
Zamjenik ombudsmana RS za dječija prava Jovanka Vuković kaže da je izuzetno bitno što je organizovana ova Skupštine, kako bi se i djeci pokazalo da se njihov glas čuje i da je njihov glas izuzetno bitan i cijenjen kod odraslih, ali i da će pokušati uticati da se bar neke od ideja realizuju u gradskoj Skupštini na pravi način.
„ Pretpostavljam da su to autentične ideje koje treba da zažive i koje mogu da identifikuju koji je to najveći problem koji bi oni željeli da riješu. To govorim iz iskustva – radeći sa svim školama, gdje kada odemo u školu od učenika čujemo ono što mi odrasli, ponekad, uopšte ne možemo da primijetimo, a oni znaju da je to njihova najveća potreba. Sa velikim interesovanjem očekujem predstavljanje. Koliko sam čula da ima 16 prijedloga 16 ideja. Neće biti lako komisiji da se opredijeli koja je to ideja najbolj, ali ćemo nastojati da animiramo i odbornike Skupštine Grada da, možda, oni podržaju neke od ideja koje će kasnije moći da se realizuju i da budu motivacije za buduće“, istakla je Vuković.
Sonja Mitrović, učenik bijeljinske Gimnazije “Filip Višnjić”, inače predsjednik Dječije bijeljinske skupštine da će Skupština dječijim glasom i glasom odraslih izabrati najbolju i najkreativniju ideju koja će doprinijeti razvoju škole i zajednice.
„Svaka škola odabrala je određenu temu, odnosno potrebu koju je ona shvatila da je najpotrebnija. Tražili su problem, definisali su problem kroz radionce koje smo imali, shvatili smo šta je to projekat i na kakav način treba da odradimo jedan projekat, šta su to koraci jednog projekta, ciljevi, što je ono sve čime treba da se suočimo u toku projekata jednog projekta i potrudili smo se da to odradimo na najljepši mogući način i da sada to samo prezentujemo i vidimo kako su i ostali uradili“, objasnila je Mitrovićeva.
Organizovanjem Dječije skupštine, djeca i odrasli zajednički doprinose unapređenju dječijih prava i obrazovnih prilika
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com