AGRO SAVJET: Afrička ljubičica cvijet koji buja tokom cijele zime

Sve male biljke, kao što su sitne paprati ili puzavice, rastu dobro uz afričke ljubičice, pa ipak su najlepše same ako zasadite veći broj primjeraka zajedno.

Afrička ljubičica (Saintpaulia), jedna od omiljenih sobnih biljaka širom svijeta, sinonim je za toplinu i nostalgiju doma.

Ova biljka često budi sjećanje na domove naših baka, gdje je krasila prozore i unošila živopisne boje u prostor. Njeno mesnato lišće prekriveno je tankim, finim dlačicama koje biljci daju baršunast izgled i čine je izuzetno prijatnom na dodir. Lišće je tamnozelene boje, dok cvjetovi dolaze u raznim nijansama i oblicima, od jednostavnih do bogato punih cvjetova.

Afrička ljubičica cvjeta zimi, što je čini idealnom za oplemenjivanje enterijera tokom hladnih mjeseci. Njeni cvjetovi variraju u bojama od klasične plave i ljubičaste do nježnih nijansi roze, bele i tamno bordo. Zahvaljujući tome, možete lako odabrati boju koja najbolje odgovara vašem prostoru, pružajući vizuelno osveženje u vrijeme kada mnoge biljke miruju.

Kako se zaliva afrička ljubičica?

Zalivajte biljku odozdo, u tanjirić da se listovi i cvjetovi ne bi pokvasili, a zatim izlijte višak. Cijele godine zalivajte jednom nedeljno, ali nemojte dopustiti da zemlja bude zasićena vodom. Ako je vlažna, prekosčite tu nedjelju i ne zalivajte. Ako voda dođe na listove, oni mogu postati plijesnivi ili ako su na suncu mogu se pojaviti spržene površine. Prehranjivanje ljeti svake 2-3 nedjelje.

Potreban joj je vlažan vazduh, ali je nikad ne prskajte. Stavite saksiju na mokre kamenčiće ili u veću saksiju obloženu tresetom ili mahovinom.Dobro uspijeva u kuhinji ili kupatilu gdje ima pare. Ne prija im promaja ni plinski dimovi. Najbolje rastu na tresetnom kompostu.

Kada presaditi?

Presađujte kada listovi postanu sitni i suviše se nagomilaju, po svoj prilici svake druge godine. Presađujte u samo jedan broj veću saksiju jer bolje cvjetaju u manjim posudama.

Razmnožavanje: reznicama lista s peteljkom, koje se zasade u zemlju ili stave u vodu. Uzmite ih u kasno proleće i držite pri temperaturi 21 stepen C. Za šest meseci dostignu veličinu za cvjetanje i pokažu osobine svojih roditelja. Biljka se može uzgojiti u proljeće iz sjemena, no sadnice variraju u kvalitetu. Za klijanje je potrebna temperatura 18-21 stepen Celzijusa. Iako može trajati u beskonačnost, bolje je razmnožiti nove biljke svakih 12-18 mjeseci da bi se osigurala nova cvatnja i zdrava zaliha.

Kada cvjeta?

Cvjeta cijele godine, a najviše ljeti, ali i tokom cijele zime. Zahvalna je i omiljena sobna biljka. Nema nikakvih zahtijeva, ali višestruko uzvraća ako se pravilno njeguje.

Ako se biljka ostavi da miruje šest nedjelja pri nižoj temperaturi nego obično (12-15 stepeni C) a zatim drži nešto suvljom uz zalivanje dva puta mjesečno, pojaviće se više većih cvjetova. Taj postupak podstiče razvoj mnogih cvijetnih pupoljaka, a može se raditi u bilo koje doba godine.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: stil.kurir.rs

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име