Fizijatrija ili fizikalna i rehabilitacijska medicina je oblast koja je, nažalost, zapostavljena grana medicine u javnosti, a zahtjeva široko poznavanje raznih oblasti medicine, od pedijatrije, ortopedije, reumatologije, neurologije, pa do patologije gerijatrijske populacije.

S obzirom da živimo u vremenu napredne tehnologije, potrebe za fizikalnom rehabilitacijom su sve učestalije, a takođe, neophodno je da se specijalisti fizijatrijske i rehabilitacijske medicine kontinuirano usavršavaju i u praksi primjenjuju nove tehnologije. Potpredsjednica Udruženja fizijatara Republike Srpske, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije dr Danijela Đurić Ristić, za portal ,,Semberija info“ ističe da usavršavanju doprinosi i organizovanje kongresa, simpozijuma i drugih stručnih oblika edukacije.

-Svi stručni skupovi su događaji koji zahtijevaju ozbiljan pristup i organizaciju i veoma su značajni, jer moramo ići u korak s vremenom zbog usavršavanja i usvajanja i primjene novih tehnologija i terapija u fizikalnoj medicini. U tom cilju, 31. oktobra će se u Banja Luci održati međunarodni kongres fizijatara u kom učešće imaju doktori iz Republike Srpske, BiH, Srbije i zemalja regiona, gdje ćemo razmijeniti iskustva, ali i sagledati mogućnosti primjene novih metoda u fizikalnoj medicini i rehabilitaciji. Svjesni smo da je to neophodno, kako bismo pacijentima pružili što adekvatnije liječenje i rehabilitaciju. Svjesni smo činjenice da postoji značajna razlika u medicinskim aparatima danas i prije 10 godina, jer tehnologija napreduje na svim nivoima, iako naše društvo, nažalost, te trendove ne prati dosljedno. Ipak, nadamo se da će se to promijeniti.

Koja starosna dob pacijenata je obuhvaćena pregledom fizijatra?
Fizijatrija se bavi pacijentima od samog rođenja, dakle, sa bebama koje imaju  poremećaj u razvoju, eventualnim povredama koje se dešavaju u toku porođaja, zatim u ranom djetinjstvu sa deformitetima kičmenog stuba, sa problemima odrastanja, problemima u razvoju mišićnog i koštanog sistema. Takođe i sa pacijentima u zrelom životnom dobu, kako sa radnim tako i sa stanovništvom sa traumatskim povredama (povrede na radu, saobraćajne nezgode i sl.), što zahtijeva rehabilitaciju. Tu su naravno i reumatske i neurološke bolesti, a sve ovo govori da je fizijatrija oblast koja zahtijeva poznavanje više grana medicine.

Kad pacijent treba da se javi fizijatru?
Pacijenti, ukoliko imaju određene tegobe, treba da se obrate porodičnom doktoru koji će uraditi potrebnu dijagnostiku i pacijenta uputiti fizijatru, ako je to potrebno. Pacijent bi fizijatru trebao doći dijagnostički obrađen, a to podrazumijeva rendgenske snimke, magnetnu rezonancu, EMNG po potrebi, u zavisnosti kakav problem ima, kako bi fizijatar mogao  na osnovu urađene dijagnostike i kliničkog pregleda, odrediti fizijatrijske terapije. Moram naglasiti da pacijent ne treba tražiti “instant” rješenja i da poseže za odlaske kod neprovjerenih ili priučenih kiropraktičara, da samoinicijativno kupuju preparate koji su dostupni u slobodnoj prodaji, bez prethodne konsultacije sa doktorom. Svi mi želimo da bol prođe što prije, ali to često može da nanese više štete nego koristi. Zbog toga je preporuka da se uvijek javite doktoru i da se uradi neophodna dijagnostika.

Postoji li prevencija u fizijatriji? 
Prevencija svakako postoji, ali u našem društvu nije dovoljno zastupljena. U fizijatriji, prevencija bi trebao da se obavlja od ranog uzrasta, a to znači da je potrebno uvesti sistematske preglede djece u školi, što kod nas, nažalost, ne postoji. Ukoliko bi to zaživjelo, sistematski pregledi bi pomogli da se otkriju određeni deformiteti koji bi se mogli korigvati ili spriječiti, jer problem sa dječijim uzrastom je da deformiteti ne bole, pa se i ne javljaju za pregled. Ipak, nakon nekoliko godina, to postaje veliki problem koji utiče na funkcionisanje  pacijenta u društvu, ali i njegovu radnu sposobnost. S obzirom da smo postali “robovi” sjedenja za kompjuterom, neko zbog opisa radnih zadataka, a neko zbog “ovisnosti” o internetu, preporučujem da se češće prave pauze od nekoliko minuta na svakih sat vremena, da se prošeta i odradi nekoliko vježbi koje doprinose razgibavanju lokomotornog aparata.

Kako se dijagnostikuju reumatska oboljenja?
Reumatske bolesti su širok pojam, mogu biti zapaljenske i nezapaljenske, a postoje određeni laboratorijski nalazi kojima se može utvrditi postoji li reumatska bolest ili ne. Ukoliko nalazi budu pozitivni, pacijent se upućuje reumatologu koji ga primarno liječi, a potom, ukoliko je potrebno, primjenjuje se i fizikalna terapija. Problemi kičme su problemi sa kojima ćemo se svi susresti bar jednom u životu, a moram istaći da su bolovi u lumbalnom dijelu kičme, najčešći uzrok bolovanja i odsustva sa posla.

Kakva je saradnja zdravstvenih ustanova po pitanju rehabilitacije pacijenata?
Prvenstveno, potrebno je napraviti razliku kada treba pacijenta uputiti fizijatru, neurologu i ortopedu, a potom i na fizikalnu rehabilitaciju. Smatram da je potrebno poboljšati saradnju između rehabilitacionih centara, domova zdravlja i bolnica, a Udruženje fizijatara Republike Srpske svakako radi i radiće na tome, jer to je prvenstveno u interesu pacijenata.

Doktor ste u “Banji Dvorovi” u koju dolaze pacijenti na fizikalnu rehabilitaciju. Šta je potencijal Banje?
“Banja Dvorovi” je prije svega, pogodna za liječenje reumatoloških pacijenata i uvijek potencijal stavljamo na liječenje termomineralnom vodom kojom Banja raspolaže. Nažalost, ova prirodna blagodet je nedovoljno iskorištena i prepoznata u široj populaciji. Pored termomineralne vode, koristimo sve druge oblike fizikalne terapije, kinezi terapiju, elektro, magnetne i laserske terapije, manuelne masaže, sve u zavisnosti od dijagnoze pacijenta. Istinski se trudimo da im pružimo adekvatnu uslugu i svakom pacijentu se pristupa individualno, a povratne informacije od njih  su pozitivne.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: semberija.info

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име