U stanovima i ustanovama radijatori su od početka sezone skoro stalno hladni. Toplana nije nabavila ugalj, preduzeće nema ni direktora, tužbe i dugovi samo se gomilaju. Iz Gradske uprave bez odgovora na pitanje kada će problemi biti riješeni.
Na Gradsku toplanu priključeno je nešto više od 1.000 stanova koji nemaju alternativni način zagrijavanja. Građani su zabrinuti jer većina komunalnih problema ostaje bez rješenja.
Preduzeće sada nema ni direktora kojeg bi trebalo da imenuje gradonačelnik Ljubiša Petrović, predsjednik Skupštine akcionara preduzeća i predstavnik državnog kapitala. On kaže da je problem nabavka uglja, jer se na izbor dobavljača žalio jedan od učesnika javnog poziva.
– Nepostojeći direktor Toplane nema nikakvog uticaja na tok tendera, nego da je samo i isključivo odgovornost zbog kašnjenja grejne sezone i isporuke toplotne energije na tome što je Kancelarija za razmatranje žalbi u Banjaluci, umjesto da najkasnije odgovori do 2. oktobra, odgovorila 24. oktobra – rekao je Petrović.
Odgovor je stigao prije sedam dana, ali ne i energent koji je mogao da bude kupljen i u prvoj polovini godine. Bez grijanja su i Gradska i Policijska uprava, kao i Biblioteka, a u hladnim prostorijama je i 1.400 učenika Osnovne škole „Sveti Sava“.
– Uputili smo zvaničan dopis Gradskoj toplani u kome tražimo da se situacija što prije riješi kako ne bi se ugrozio nastavni proces, jer mi nemamo alternativni način grijanja – rekao je Vladimir Vulović, direktor ove škole.
U prethodne četiri godine iz gradskog budžeta Toplani je odobrena pomoć od blizu dva miliona KM. Stotine hiljada KM investirane su ranije u bušotine za geotermalnu vodu, a do grada je stigao i gasovod u koji je uloženo 20 miliona evra.
Međutim, i dalje nema ni naznaka da će Bijeljina preći na druge energente, tako da zadržava i neslavnu titulu jednog od najzagađenijih gradova u regiji.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: rtrs.tv