U Osnovnoj školi „Sveti Sava“ u Bijeljini, prošle godine je oformljena novinarska sekcija s ciljem i željom da ova škola napravi i objavi svoj časopis koji će biti simbol škole, pod nazivom – „Svetosavska sveznalica“.

„Škola je nekad davno imala časopisa, a mi smo odlučili da tu višedecenijsku pauzu prekinemo i da stvorimo časopis u novom ruhu koji će nositi i novi naziv i dobiti potpuno novi izgled. Cilj naše novinarske sekcije je da podstakne mlade da pišu, da ispolje svoj kreativni duh, ali isto tako i da istražuju, jer pravo novinarstvo, prvenstveno, podrazumijeva istraživanje. Naša misija jeste da ovom sekcijom podstaknemo učenike da kritički razmišljaju i da objektivno razumiju informacije koje će kasnije plasirati. Cilj nam je da to bude nešto što će biti istinito i zasnovano na pravim, odnosno stvarnim činjenicama. Pritom, imali smo u vidu i činjenicu da pažnja mladih danas  veoma slabi. Zato smo se trudili da naši tekstovi budu kratki, jasni i sažeti, da bi učenicima privukli pažnju, odnosno da bi ih uopšte čitali. Kad govorimo o pažnji, moramo imati na umu i grafička rješenja. Da biste uopšte privukli pažnje mladih čitalaca, neophodno je da stvorite sliku koja će im privući pažnju, jer vizuelno je ono što prvo primijetimo u bilo čemu, pa tako isto i u našem časopisu“, rekla je za portal Dešavanja u Bijeljini nastavnica srpskog jezika i književnosti i glavni i orgovorni urednik časopisa Željka Živić.

Kako kaže, taj naziv im se nametnuo, nekako, spontano, jer su željeli da, u dvije riječi, spoje sve ono što ima veze sa njihovom školom, ali i sa tematikom kojom će se baviti u časopisu.

„U ovom časopisu, bavimo se, kako aktuelnostima iz školskog života, odnosno aktivnostima koje svakodnevno provodimo u školi, isto tako i prirodnim i društvenim naukama i jezikom i književnošću i sportom i muzikom, modom, kulinarstvom i svim onim korisnim savjetima koji će pomoći našim školarcima da se lakše snalaze u životu. Tu su, naravno, i ukrštenice, mozgalice, zagonetke i sve ono što im pomaže da razmišljaju. Karakteristika časopisa, između ostalog, jeste njegova četvorojezičnost i to je ono po čemu ćemo, nadam se, biti prepoznatljivi. Naime, časopis, osim na srpskom jeziku, ima rubrike koje su pisane isključivo na engleskom, njemačkom i francuskom jeziku. S tim u vezi, moram da kažem da, pored mene, u uredništvu časopisa su i nastavnici srpskog jezika, nastavnici njemačkog francuskog i engleskog jezika koji radi u našoj školi. Naš cilj je da tom četvorojezičnošću predstavimo kulture naroda čiji jezik izučavamo u našoj školi i da na neki način olakšamo savladavanje stranih jezika, jer ponekad su strani jezici isto toliko bauk, kao i sama matematika. Cilj nam je da nas na ovoj sekciji bude u narodnom periodu što više zato što smatram da je novinarstvo izuzetno lijep posao, da je izazovan i da je, zaista, kreativan da možete da ispoljite svu svoju slobodu onda kada taj posao obavljate časno i odgovorno kako bi trebalo. Smatram da će mnogi naši učenici, koji su članovi sekcije, kroz ovu sekciju pronaći svoje buduće zanimanje i biti, možda, dobri i kvalitetni novinari koji će biti prepoznatljivi u tom svijetu“, ispričala je nastavnica Živić.

Novinarska sekcija OŠ „Sveti Sava“ trenutno ima osam članova i to učenike sedmog, osmog i devetog razreda.

„Sekcija je pokrenuta prošle godine sa učenicima koji su već sada srednjoškolci. Učenici devetog razreda su izuzetno bili zainteresovani za novinarsku sekciju, zato što je njima u tim godinama, sa 14-15 godina veoma bitno da istražuju. Tada smo imali 20-ak članova i oni su, zapravo, začetnici ovog prvog časopisa koji čeka svoje objavljivanje, odnosno da ugleda svjetlost dana. Nadamo se da ćemo u narednom periodu okupiti još više članova i da ćemo privući još veću pažnju zainteresovanih, tek onda kad taj časopis izađe, kad djeca vide kako on, zapravo, izgleda kakav je njegov efekt“, kaže nastavnica i dodaje da je na časovima srpskog jezika i književnosti djeci uspjela da približi šta je to novinarstvo.

„Mi, na časovima jezičke kulture, na srpskom jeziku, govorimo o vijestima o izveštajima o obavještavanju, trudila sam se da im pokažem da obavještavanje, odnosno da svaka vijest mora da odgovori na određena pitanja kad, šta, kako, gdje i zašto, da bude istinita, da sadržimo isključivo provjerenih informacija provjerenih činjenica i da, zaista, sutra kad budu izvještavali da ne pretjeruju, nego da to ostane u okvirima poštenog, odgovornog i pravilnog, odnosno pravičnog izvještavanja“, ispričala je nastavnica Živić.

Prema njenim riječima, kada u časopis u pitanju, najzahtjevnije je bilo odraditi grafički dio posla, napraviti časopis koji će, u današnje vrijeme, zainteresovati djecu i zadržati ga sebi.

„Cilj nam je da djeca kroz časopis, nauče nešto novo. To je ono što ne mogu da pročitaju u knjigama i to je zapravo suština našeg posla i zbog toga je možda bilo zahtjevno, jer je veoma teško doći do nekih informacije koje već nisu plasirane u udžbenicima koji se nalaze u planu za osnovno obrazovanje. Vrlo je važno da im sekcije približite na pravi način i tek onda ćete dobiti stvarnu zainteresovanost“, rekla je nastavnica Živić.

U OŠ „Sveti Sava“ veliki je broj sekcija – literarna, recitatorska, dramska sekcija, dramsko-recitatorska, folklorna, ekološka, crveni krst, medijska pismenost, likovna sekcija, hor,  odbojka, košarka, fudbal, rukomet, novinarska sekcija.

„Ja sam prezadovoljan, prije svega, načinom na koji smo uspjeli da dođemo do njih i da im ustvari objasnimo šta je suština ove priče. Dakle, stvarno smo iznenađeni odzivom i zainteresovanošću, ne samo naših učenika, nego i nastavnika koji imaju ogromnu želju i čini mi se i potrebu da im objasne šta ustvari ta novinarska sekcija znači, šta ovaj časopis koji mi planiramo da oformimo i na kraju izdamo šta to ustvari znači. To nije samo klasično pisanje tekstova, nije klasično fotografisanje i tako dalje. Suština priče je da oni, na osnovu, ovog časopisa ustvari steknu i odgovornost, jer činjenice koje oni u ovom časopisu treba da iznesu, moraju biti istinite, moraju biti provjerene i tako dalje. Osim toga, kada je pismenost u pitanju, dakle u ovo digitalno doba sve je manje čitalaca, a sve je više onih koji samo „skroluju“ telefon i gledaju one informacije koje se samo gomilaju i prolaze. Suština priče jeste upravo to, da se oni zadrže na toj pisanoj riječi i da ne samo čitaju, nego i da stvaraju“, rekao je Vladimir Vulović, direktor OŠ „Sveti Sava“.

U ovoj školi već neko vrijeme nije, uopšte, dozvoljeno nošenje mobilnih telefona.

„Očigledno je da je to imalo itekako efekta, te su se oni okrenuli nekim drugim stvarima. Počeli su da se druže više, da razgovaraju međusobno počeli su da se bave nekim stvarima koje su polako bivale zaboravljene. Dakle, sad sve više komuniciraju, sve više se okreću tim nekim praktičnim stvarima u odnosu na ono što su radili ranije. Mi nismo zabranili telefone da bi ih zabranili. Znači, mi svakako znamo da živimo u doba tehnologije i da je korištenje te tehnologije apsolutno neophodno i potrebno, ali da se mora koristiti u pravi svrhe i na pravi način. Dakle, telefoni i telefone mogu koristiti i koristiće se kada to bude bilo potrebno, u svrhe obrazovanja i održavanje nekih časova ukoliko bude bilo potrebe za tim. Suština, ustvari, zabrane telefona, jeste da upravo onemogućimo da se ta tehnologija zloupotrebljava u današnje vremene, jer je sve više zloupotrebe. S druge strane, da im pokažemo da, iako su oni sada digitalna generacija, da se može bez digitalnih uređaja i svega ostalog družiti, pratiti nastava i na kraju krajeva biti kreativan i bez toga“, objasnio je Vulović za Dešavanja u Bijeljini i istakao da imaju odličnu saradnju sa roditeljima.

 Milica Mićić, učenik devetog razreda OŠ „Sveti Sava“ i član novinske sekcije, rekla je da je nije bilo teško zainteresovati za ovako nešto – novo.

„Mene nije teško zainteresovati za nešto, naročito ako je nešto novo, pošto ja mnogo volim iskustvo i da kažem, neka sam vrsta oportuniste. Nismo još počeli, tako da, tek me čeka to iskustvo. Iskreno, mnogo mi je drago što ćemo imati svoj časopis, jer naša škola je puna istorije, puna zanimljivosti, tako da zaslužuje da ima takvo nešto i moglo bi jednostavno da nas čini unikatnim. Voljela bih da budem zastupljena u dijelu sa poezijom i prozom, strip koji je u časopisu, planiram da budem i u dijelu engleskog jezika i ekologiju, kao i ukrštenice“, rekla je Milica.

Pored novinske, član je literarne sekcije, a želja joj je da bude i dio košarkaške sekcije, kao i ekologije.

Teodora Makić, učenik osmog razreda i član novinske sekcije voli da bude dio različitih sekcija, pa tako je došlo i do toga da bude član i ove sekcije.

„Svidjela mi se ideja da imamo časopis. Čim je nastavnica pomenula da postoji ta sekcija, ja sam se odmah prijavila, jer mi zvuči zanimljivo. U novinarstvu pišemo neke stvari koje ne možemo da nađemo u udžbenicima, izvještavamo, dajemo tačne informacije… U časopisu bih voljela da pišem pjesme, o sportovima, jer sam sportski tip, pretežno o tenisu. U dramskoj sekciji sam išla na priredbe i voljela bih da se opet to ponovi. Pored toga, treniram tenis i od sljedeće godine krećem sa turnirima“, kaže Teodora.

Obje učenice su odlični đaci i sa radošću kažu da uspijevaju da uklope učenje, sport, sekcije, dodatnu nastavu i da su srećne što na kvalitetan način popunjavaju svoje slobodno vrijeme.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com


Warning: mysqli_query(): (HY000/3): Error writing file '/tmp/MY1Gg7Lv' (Errcode: 28 - No space left on device) in /home/admin/domains/desavanjaubijeljini.com/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 2345

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име