JU Narodna biblioteka „Filip Višnjić“ Bijeljina i JZU Bolnica „Sveti Vračevi“ Bijeljina povodom nedjelje borbe protiv tuberkuloze organizovali su predavanje na temu: TUBERKULOZA – STARA I NOVA BOLEST, s obzirom da se od 14. do 21. septembra svake godine obilježava dan borbe protiv tuberkoloze.

Predavač je bila prim. dr Slađana Trifković, specijalista pulmolog, načelnik Odjeljenja pulmologije JZU Bolnica „Sveti Vračevi“.

Kako kaže prim. dr Trifković, predavanje je prilika se ponovo podsjete stanovnici i javnost na i dalje prisutnu bolest.

“Tuberkuloza je bolest koja je poznata vijekovima, ali je lečenje započeto tek od 1963. godine kada je otkriven lijek Rifampicin. Od tada su terapijski režimi upotpunjeni za liječenje tuberkuloze. U početku je ona još u 18. vijeku liječena u sanatoriumima kada su bolesnici izlagani svježem vazduhu i suncu i samo na taj način liječeni, da bi sada imali već savremene terapijske režime. Međutim i poslije 60 godina od potpunih terapijskih režima za tuberkulozu, ona je još uvijek prisutna, još uvijek nije iskorjenjena. Nažalost, postoje oblici tuberkuloze kao što je multiresistentna tuberkuloza koji su teško izlječivi i nažalost nekada i neizlječivi, jer bakcil tuberkuloze se održava godinama kroz vijekove, zahvaljujući svojoj sposobnosti da u latentnom stanju se prenosi sa domaćina, generacijama. Na sreću mi nemamo multiresistentnih oblika tuberkuloze i mi smo spadali u državu sa srednjom incidencom pojave tuberkuloze”, kaže dr Trifković, te dodaje da je u zadnjih desetak godina BiH i RS spade u države sa manjom incidencom oboljevanja od tuberkuloze.

Iako je BiH i RS među državama sa manjom incidencom oboljevanja od tuberkoloze, neophodno je konstantno se boriti, kako prevencijom, tako i blagovremenim otkrivanjem bolesti, kao i adekvatnim liječenjem.

“Svaki čovjek može svakodnevno na bilo kom mjestu i bilo kada da bude inficiran bacilom tuberkuloze, ukoliko dođe u kontakt sa oboljelom osobom od aktivne tuberkuloze. Međutim oboljevaju se samo oni koji na neki način imaju oslabljen imunitet. Imunokompromitovana stanja dovode do toga da osoba dobija aktivni oblik tuberkuloze”, kaže dr Trifković.

Kada je riječ o simptomima, simptomi tuberkuloze nisu karakteristični niti specifični za tuberkulozu.

“Svi simptomi tuberkuloze su simptomi koji se javljaju kod svake respiratorne bolesti. Pacijent mora da vodi računa o sebi, mi moramo da pratimo njegovo stanje i što je važno istaći, svaki kašalj koji traje duže od tri nedelje zahtjeva pregled ljekara i rengenski snimak grudnog koša, odnosno snimanje pluća”, ističe dr Trifković.

Željana Arsenović, direktor JU Narodna biblioteka “Filip Višnjić” Bijeljina, navela je da su zajedno u saradnji sa bolnicom “Sveti Bračevi” Bijeljina organizovali stručno predavanje u okviru nedjelje borbe protiv tuberkuloze.

“Narodna biblioteka “Filip Višnjić” i naša bijeljinska bolnica imaju dugogodišnju saradnju. Ovakav vid stručnih predavanja organizujemo za razne medicinske teme iz različitih medicinskih grana. Svakako da je važno da naši sugrađani i svi korisnici biblioteke mogu doći u susret sa svojim ljekarima da čuju nešto više o potencijalnim bolestima, o mogućim rizicima i simptomima i da čuju nešto više na različite teme”, rekla je Arsenović.

Ovom prilikom, Arsenović je najavila da će u narednom periodu biti organizovana brojna stručna predavanja. S obzirom da će uskoro biti obilježena i urološka sedmicu, predavanje će održati doktor Ljubinko Petković, urolog bijeljinske Bolnice koji će više govoriti o pomenutoj temi.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име