Crveni krst Bijeljina danas je počeo sa predavanjima roditeljima u javnim ustanovama, a sve zbog pandemije morbila i najvećeg broja zaraženih u Bijeljini.
Doktor Jasmina Bukejlović, potpredsjednik Crvenog krsta Republike Srpske rekla je da je Društvo Crvenog krsta/križa Bosne i Hercegovine zajedno sa entitetskim organizacijama pokrenulo operaciju DREF (Disaster Response Emergency Fund) imajući u vidu da je izbijanje morbila započelo početkom 2024. godine te da je najveći broj zaraženih u Bijeljini i da taj broj konstantno raste.
„Prema zdravstvenim vlastima, manje od 60% stanovništva u BiH je vakcinisano protiv morbila i rubeole. U 2022. godini, BiH je postigla stopu vakcinacije od 60% sa dvije doze vakcine protiv morbila, što je značajno ispod propisanog nivoa Svjetske zdravstvene organizacije. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, barem 95% djece mora biti potpuno vakcinisano, što znači da trebaju primiti dvije doze MMR (morbili, zaušnjaci, rubeola) vakcine kako bi postigli kolektivni imunitet i spriječili daljnje širenje epidemije. Zbog značajne dezinformacije o vakcinama među stanovništvom, sve više mladih roditelja odlučuje se da ne vakciniše svoju djecu zbog straha od pogoršanja zdravstvenog stanja svoje djece, autizma i slično. Zbog pandemije COVID-19, povjerenje javnosti u vakcine opada, što je jedan od razloga niskih stopa vakcinacije i uopšte prihvatanja svih vakcina. Potrebni su značajni napori kako bi se promovisalo i očuvalo zdravlje, istaknula važnost imunizacije i spriječile bolesti“, rekla je dr Bukejlović.
Crveni krst Bijeljina je izvršio obuku četiri volontera te pripremio sav neophodan materijal i sredstva kako bi doprinijeli poboljšanju situacije i radili na zdravstvenom prosvjećivanju. U avgustu mjesecu volonteri zajedno sa dr Bukejlović će održati deset radionica kako bi pokušali podići zdravstvenu svijest te odgovorili na sva eventualna pitanja i nejsasnoće koja se tiču vakcinacije.
„Prvo predavanje je rađeno sa volonterima Crvenog krsta koji su uključeni u promociju ove aktivnosti. U narednom periodu će biti dijeljen reklamni materijal, postavljani plakati i poruke na bilbordima kao i slanje sms poruka te održano 10 radionica-predavanja u javnim ustanovama, udruženjima i privatnim firmama sa velikim brojem zaposlenih“, rekla je Danijela Đurić, volonter CK Bijeljina.
U narednim danima, predavanja će, nakon Fonda za dječiju zaštitu i Elektro Bijeljine biti održana u Fondu PIO, Udruženju „Siguran korak“ i udruženje „Žena Romkinja“ Bijeljina, Gradskoj upravi Bijeljina, Centru za socijalni rad kao, udruženje MamaM i drugim javnim ustanovama koje su izrazile interesovanje učestvovati u ovoj aktivnosti.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com