Srbija kupila vrijedan predmet dinastije Obrenović (foto)

Republika Srbija kupila je na aukciji u Aukcijskoj kući Henry´s u Nemačkoj značajan predmet – štap sa binoklom u dršci, na kome je istaknut grb porodice Obrenović i dinastički moto ”Tempus et meum ius”, čime Srbija i Ministarstvo kulture nastavljaju stratešku politiku očuvanja, zaštite i povratka kulturnog nasleđa. 

Ovaj dragocen predmet, koji datira iz 1900. godine, kupljen je na inicijativu Ministarstva kulture putem Generalnog konzulata Republike Srbije u Frankfurtu, a biće izložen u Istorijskom muzeju Srbije, saopštilo je ovo ministarstvo. 

obrenovic mac

Ministar kulture Nikola Selaković je tim povodom istakao da je Ministarstvo kulture sa Istorijskim muzejem pokrenulo proceduru za pribavljanje ovog jedinstvenog predmeta upravo u cilju sakupljanja, sabiranja i očuvanja dragocene zaostavštine srpske vladarske kuće Obrenović.

„Današnja uspešna aukcija, kao i nedavna kupovina dva značajna srpska srednjovekovna rukopisa, je važan korak za povratak naše kulturne baštine, a Ministarstvo kulture će nastaviti predano da prati svetsko tržište kako bi naše kulturno blago, rasuto širom sveta usled istorijskih okolnosti, vratilo u Srbiju“, poručio je ministar Selaković.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: rtvbn.com/tanjug.rs

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име