Vuk Janković i Benjamin Mujkić, mladi matematičari, te njihova profesorka Adisa Bolić i Andrej Krčmar vratili su sa Internacionalne matematičke olimpijade u Velikoj Britaniji gdje su osvojili zlatne medalje.

Zlatne medalje osvojili su Benjamin Mujkić, učenik 3. razreda Druge gimnazije Sarajevo, Andrej Krčmar, učenik 2. razreda Gimnazije Banjaluka i Vuk Janković, učenik 1. razreda Gimnazije “Jovan Dučić” Trebinje.

Osim pojedinačnih dobrih rezultata, u ekipnom plasmanu Bosna i Hercegovina je zauzela 13. mjesto u konkurenciji 108 zemalja, što je ubjedljivo najbolji ekipni plasman u istoriji (prethodni najbolji plasman je bio 29. mjesto).

Matematičari osvojili PRVO ZLATO u istoriji BiH na 65. Internacionalnoj matematičkoj olimpijadi u Velikoj Britaniji (foto,video)

Benjamin je zauzeo 19. mjesto na ovoj olimpijadi, od ukupno 600 učesnika. Gostujući u Klix Studiju, rekao je kako je razvio interesovanje prema matematici, a otkrio nam je i jednu zanimljivost.

-U mlađim razredima, učiteljica me zvala ‘digitron’, pokazivao sam talenat za matematiku i u ranijim razredima osnovne, a od petog razreda osnovne se takmičim – kaže Benjamin. Vuk je pojasnio na koji način funkcioniše matematička olimpijada.

-Šest zadataka za devet sati. Na svakom danu su zadaci podijeljeni prema težinama. Cilj je što prije riješiti sve lakše zadatke – kaže Vuk. Ono na šta su posebno skrenuli pažnju jeste da je za uspjeh i dobre rezultate potrebno danonoćno i kontinuirano raditi.

-Pripreme počinju od petog razreda osnovne. Pripreme ne mogu biti mjesec dana pred olimpijadu, potreban je kontinuiran rad i više vrsta rada, recimo individualni. Naravno, od velikog značaja su i timske pripreme kakve mi imamo na PMF, kakve organizujemo u okviru ljetnih i zimskih kampova i slično – kaže profesorka Adisa.

Mladi Andrej Krčmar, koji na jesen kreće u treći razred banjalučke Gimnazije, stigao je iz Velike Britanije u grad na Vrbasu sa osmijehom na licu i zlatnom medaljom koju je osvojio na Internacionalnoj matematičkoj olimpijadi koja je ove godine održana u Batu.

Kako kaže, on i njegove kolege matematičari koji su predstavljali Bosnu i Hercegovinu zlatnim slovima su ispisali istoriju matematatike u BiH, a zlatna medalja je kruna njegovog dosadašnjeg rada.

-Svi članovi tima iz BiH su osvojili medalje, i to tri zlatne, jednu srebrnu i dvije bronzane. Ekipno smo zauzeli 13. mjesto od ukupno 108 država i ovo je najbolji rezultat kada se gleda istorija učešća BiH na matematičkim olimpijadama. Dosadašnji najbolji rezultat bilo je 29. mjesto ostvareno prije nekih 20 godina – priča Andrej i ističe da su najbolji među ekipama iz SAD, Kine, Južne Koreje.

Iza sebe su uspjeli da ostave ekipe iz Japana, Australije, Kanade. Napominje da je ovo najveći uspjeh koji se može dostići na matematičkim takmičenjima, a eventualno bi bolji rezultat bio 100 odsto riješenih zadataka.

-Ipak, teško da može bolje od ovog što smo mi uspjeli. Zaista bi se moglo reći da je ovo kruna svega što se dešavalo i potvrda dobrog rada  prethodnih godina. Sve što sam radio iz matematike na neki način je išlo ka ovom uspjehu, tako da sam zaista ponosan i lijep je osjećaj to što sam se vratio sa zlatnom medaljom – kaže Andrej i dodaje da se intenzivno počeo takmičiti iz matematike u osmom razredu.

-Tada su me prepoznali ljudi koji me od tada sve vrijeme spremaju za olimpijade, a to je Udruženje matematičara Kantona Sarajevo, koje organizuje ljetne i zimske kampove matematike na koje idem, kao i Školu za nadarene matematičare. Imam zaista dobar odnos godinama sa Admirom Beširevićem, koordinatorom tih kampova i škole matematike, koji je zaista uložio puno truda da spremi kako mene, tako i ostale takmičare iz ekipe – objašnjava Andrej.

Bojan Pažin, profesor matematike u banjalučkoj Gimnaziji, ali i zamjenik lidera ekipe BiH, kaže da je ovo istorijski uspjeh i za BiH, Republiku Srpsku, ali i Banjaluku.

-Dva učenika u ekipi su bila iz Republike Srpske, i obojica se vraćaju sa zlatnim medaljama, a to je naš Andrej Krčmar i Vuk Janković iz Trebinja. Naši učenici imali su i prije dobre uspjehe, mislim da imamo desetak srebrnih medalja i nešto više bronzanih, ali ovo je prvi put da se svih šest učenika vraća sa medaljama, i to tri zlatne. I upravo je Andrejeva zlatna medalja kruna uspjeha i učenika banjalučke Gimnazije. Svi učenici koji su učestvovali već duže vrijeme se  pripremaju, a Andrej se prošle godine vratio sa srebrom iz Japana. Sada je kod njega zlatna medalja, a osvajao je mnogobrojne druge medalje na raznim matematičkim takmičenjima. Tako da ovo nije bilo pripremanje mjesec dana pred Olimpijadu, već kontinuirani rad koji traje godinama – priča Pažin i ističe da zadaci na matematičkim olimpijadama nemaju dodirnih tačaka sa matematičkim gradivom u srednjim školama.

“Andrej je kod nas došao kao već iskusan i prekaljen takmičar, tako da je imao dosta znanja i više je sam radio i na grupnim pripremama na nivou BiH u Sarajevu. Ja nisam sa njim radio, jer u školi postoje pripreme za početnike i za niže nivoe takmičenja. Internacionalna olimpijada je izuzetno priznata u svijetu, tako da učenici koji osvoje bilo kakvu medalju imaju otvorena vrata u bilo kom vodećem fakultetu u svijetu. Tako da je budućnost Andreja i njegovih kolega definitivno svijetla i moći će da biraju gdje da studiraju, a usput će imati stipendije i bukvalno će se fakulteti otimati za njih – zaključio je Pažin.

Pored Andreja Krčmara, zlato na Internacionalnoj matematičkoj olimpijadi u Batu osvojili su Benjamin Mujkić iz Sarajeva i Vuk Janković iz Trebinja, dok se Harun Alibegović iz Sarajeva vraća sa srebrnom medaljom, a bronzu su osvojili  Adnan Osmić i Naida Gavranović, takođe iz Sarajeva.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: dešavanjaubijeljini.com/klix.ba/srpskainfo.com/nezavisne.com/rtrs.tv

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име