Ovaj praznik se slavi dvije nedjelje pred Božić i najveći je hrićanski praznik majki i žena. Običaj je da djeca porane i da, unaprijed spremljenim koncem, maramom ili šalom na prepad zavežu svoju majku za noge.
Na taj način djeca majci čestitaju praznik, a majka im zauzvrat dijeli poklone kolače, slatkiše, igračke i druge sitnice i tako se “dreši”.
Na isti način se vežu sve udate žene, koje se dreše poklonima djeci: kolačima, ili nekim drugim slatkišima.
Na Materice se prema običaju sastaju muškarci i djevojke koji planiraju brak, a tom prilikom treba da se daruju nekom sitnicom.
– Dobro jutro gazdarice, došle su vam Materice. Mi smo došli znaš, da nam nešto daš – nekada se na Materice pjevalo.
Materice predstavljaju dio tronedjeljnog ciklusa praznika koji se slavi pred Božić, nedjelju dana ranije su Detinci, a nedjelju dana kasnije Oci.
Materice se nalaze u središtu tog ciklusa simbolizujući majku u centru porodice, kao čuvara ognjišta i porodične ljubavi, kao onu koji sve to povezuje, poput stezaljke i duhovnog mosta. Ona je “stezaljka djece” i očeva, ali i porodice i Isusa Hrista, po hrišćanskom vjerovanju.
Radosni običaj vezivanja na ovaj praznik podjseća nas da ljubav ne može biti prisilno “vezana” i stečena, ali i da treba za nju nešto učiniti, to jest dati i uzvratiti ljubav.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com