Ona tvrdi da je kozarstvo isplativ posao, te da bi, kada bi imala stado i od pedeset koza, mogla prodati mlijeko i mliječne proizvode.
– Trenutno na farmi imamo desetak koza. Za sada je to nama sasvim dovoljno. Proizvodimo razne vrste kozjeg sira, mladi sir, sir u maslinovom ulju, obogaćen raznim začinima. Sve što neko poželi, mi to i pripremimo. Kupaca ima, jer se potrošači sve više orjentišu na konzumiranje kozjeg mlijeka i sira koji se od davnina smatraju najzdravijim namirnicama. Trenutno nemamo veće količine sira, jer je kraj sezone ispaše, kada nastupa zasušivanje koza“.
Mira kaže da kozje mlijeko košta dvije konvertibilne marke, mladi kozji sir po deset konvertibilnih maraka, dok kačkavalj, u koji se stavljaju masline, brusnica ili orasi, sve po želji, košta dvadeset konvertibilnih maraka za kilogram. Za kilogram mladog sira treba upotrijebiti oko šest litara, dok za kačkavalj treba duplo više mlijeka.
– U domaćinstvu mi pomažu kćerke Jelena i Tanja, koje su trenutno nezaposlene, kao i suprug Zoran. Jelena je završila master na Fakultetu poslovne ekonomije, dok je Tanja doktorirala na Muzičkoj akademiji u Beogradu. Trenutno su obje bez posla, te smo se zajedno uključili u ovaj mali porodični biznis“, kaže Mira Mijatović.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: semberijainfo.com