Na imanju Živodara Ivanovića u Maloj Obarskoj pored mnogobrojnih vrsta voća, stasava i vinova loza, koja je ove godine dala zavidan rod i kvalitet ubranog grožđa.
U zasadu je sedam vrsta grožđa, a tokom sezone bilo je grozdova koji su i teži od jednog kilograma.
U jeku sezone grozdova je na ovoj lozi bilo za izvoz kroz osmijeh kaže Živodar, ali pojašnjava da grožđe uzgaja isključivo za potrebe svoje porodice i prijatelja, a ne za otvoreno tržište ili pak proizvodnju vina. Iako je jesen već došla u vinograd Ivanovića kasne sorte su sazrele tokom miholjskog ljeta.
75 čokota zasađeno je na osunčanoj strani Živodarovog imanja pod voćnjacima, što omogućava ravnomjerno zrenje grožđa od čega u najvećoj mjeri zavisi i kvalitet.
A da bi dobrog roda i kvalitetnog grožđa bilo i u narednoj sezoni, jesen sa sobom nosi zahtjevne radove i u zasadima vinove loze koja tokom zime može izdržati niske temperature do -20.
Živodar, koji je i agronom po struci uzgaja kaže sve voćne vrste koje su u Semberiji dale od sebe dobar rod, s obzirom da im uz neophodnu agrotehniku klima ovog područja itekako pogoduje. Voćarima sugeriše da se prihvate obaveznih jesenjih radova u zasadima kako bi ih u narednoj sezoni dočekao dobar proizvodni rezultat.
Takozvano kupanje voća bakarnim preparatima je osnovna vrsta zaštite voća u fazi mirovanja.
Ivanović napominje da đubrenje voćnjaka stajnjakom treba vršiti svake treće ili četvrte godine.
Jedna od obaveznih jesenjih mjera u voćnjacima je i orezivanje u fazi opadanja lista.
Uzgajivači jabuke se uglavnom bore sa suzbijanjem bolesti „čađava krastavost“. Godina sa izraženim i čestim padavinama im donosi veći broj tretmana, pa samim tim su izloženi i većim troškovima.
Za koštičavo voće kobna je bolest takozvana „šupljikavost lista“koja je u najvećoj mjeri prisutna u zasadima šljive koji nisu na vrijeme tretirani. S druge strane, najopasniji insekt za krušku je „kruškina buva“ koja ako se ne suzbije na vrijeme može u potpunosti osušiti zasade.
Izvor: www.ntvarena.com