Radni angažman je nastavio na Saobraćajnom fakultetu u Banjaluci, gdje je izabran u zvanje docenta. Što se tiče drugih radnih karakteriistika i kompetencija, Stanimirović je sudski vještak saobraćajne struke. Posjeduje ogroman broj licenci, od izrade prostorno – planske dokumentacije, projektno – tehničke dokumentacije, licence za reviziju, licence za predavača i ispitivača iz poznavanja bezbjednosti saobraćaja. Sve licence su vezane za Stanimirovićevo stručno obrazovanje i usavršavanje.
Što se tiče prostorno – planske dokumentacije u Bijeljini, Stanimirović podsjeća da je stupio na snagu novi urbanistički plan grada Bijeljina i naselja Janja, što su i odbornici izglasali na posljednjoj sjednici gradskog parlamenta.
„Bijeljina ima važeći prostorni plan i urbanistički plan grada. Što se tiče sprovedbenih dokumenata, moram istaći da su regulacioni planovi oduvijek bili „vruća“ tema i često su pod lupom javnosti. Mi ćemo uskoro otpočeti reviziju svih dokumenata prostornog uređenja kako bismo i na taj način poboljšali uređenje grada i spriječili gradnju koja nije u skladu sa pravilima struke. Zalagaću se za to da iskoristimo sve postojeće resurse u ovom odjeljenju, te ćemo, kao nosilac pripreme tih planova, usmjeravati nosioce izrade planova da rade u skladu sa zakonom. Ne smijemo dozvoliti da se gradi na nekim neprimjerenim lokacijama. U proteklom periodu pojedini objekti i u ovoj, ali i u drugim lokalnim zajednicama građeni su tamo gdje ne bi trebalo. Potrudiću se da zaštitim prostor i da taj prostor bude u funkciji građana. Cilj je da se spriječi sve ono što je u koliziji sa pravilima struke u oblasti gradnje.“
„U Odjeljenju imamo i Odsjek za legalizaciju. Pregledaćemo svu dokumentaciju koja je do sada stigla u odjeljenje u vezi sa legalizacijom. Napravićemo presjek i popis svih još uvijek neriješenih predmeta, utvrditi razloge njihovog nerješavanja. Svi zahtjevi, koji ispunjavaju uslove, rješavaju se u vrlo kratkom, odnosno u zakonskom roku. Predmeti koji imaju određene nedostatke, u smislu nepotpune projektno – tehničke dokumentacije, neriješenih imovinsko – pravnih odnosa, naravno, ne mogu dobiti upotrebnu dozvolu i ne mogu biti u potpunosti legalizovani. Svi ti predmeti, ukoliko postoje prostorne mogućnosti i ukoliko se ne ugrožavaju opšti interesi, definisani prostorno – planskom dokumentacijom koja je na snazi, privremeno se zadržavaju dok se ne riješi kompletan postupak. To je tema koja i u drugim lokalnim zajednicama predstavlja problem. Čak i u susjednim državama Zapadnog Balkana i Evrope postoji veliki broj nelegalnih objekata. Naš cilj je da napravimo presjek, utvrdimo tačan broj podnesenih zahtjeva za legalizaciju, ali i broj nelegalizovanih objekata. Imamo i Odjeljenje za inspekcijske poslove koje treba da završi svoj dio posla. Uradićemo sve što je u našoj moći kako bismo zaštitili struku i zakonska rješenja koja moramo svi poštovati, ali ćemo pokušati da izađemo u susret i građanima“, kaže Stanimirović.
„Prvo treba sagledati cjelokupnu situaciju i nakon toga predložiti konkretna rješenja. Ne bih ništa govorio na „prvu loptu“, već bih sve sagledao sa svih strana, nakon čega bih ponudio rješenja koja su moguća i izvodljiva u ovom urbanom području. Bijeljina ima prednosti, u smislu povoljnog geografskog položaja, koje treba iskoristiti. U narednom periodu gradiće se autoput, tako da će ovaj grad biti povezan i sa istokom i sa zapadom, odnosno sa Beogradom i Banjalukom, tako da će nam biti dostupni i evropski koridori. Već dugo se razgovara o „pješačkim zonama“ u centru Bijeljine. Pokušaćemo sagledati cjelokupno stanje, kako ne bismo napravili greške koje će nas kasnije skupo koštati, odnosno stvoriti zagušenja saobraćaja na određenim dionicama“, kaže Dragan Stanimirović, ističući da svako rješenje mora biti na dobrobit građana, ali se istovremeno moraju ispoštovati i zaštititi zakonska rješenja i postojeća prostorno – planska dokumenta koja su na snazi.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: semberija.info