Amerikanci srušili povjerenje stanovnika Srpske u EU

U posljednjih pet godina podrška građana Republike Srpske za ulazak BiH u Evropsku uniju pala je za dvije trećine, sa 54 na samo 18 odsto.

Pokazali su ovo rezultati istraživanja agencije “Metriks”, sprovedenog od 9. do 14. oktobra na teritoriji Republike Srpske, a iz kog se može vidjeti da trenutno samo 18 odsto građana potpuno podržava ulazak BiH u EU, a 20 odsto uglavnom. Anketa je otkrila i da 18 odsto uglavnom ne podržava, a 28 odsto uopšte ne podržava. Oko 16 odsto građana je reklo da ne zna ili je odbilo da odgovori na pitanje. Kada je u pitanju polna struktura ispitanih, 51 odsto bilo je žena, a 49 odsto muškaraca, prosječne starosti 47 godina. Anketirani su uglavnom imali srednji nivo obrazovanja (73 odsto).

Primjera radi, ranije ankete ukazivale su da je ova podrška bila daleko veća. Prema podacima iz 2018. godine, u FBiH 76,6 odsto građana podržavalo je ulazak BiH u EU, a u Republici Srpskoj 56,4 odsto.

Šta se u međuvremenu desilo?

Prema mišljenju ministra za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatana Klokića, razloge ovako velikog pada raspoloženja možda je potrebno tražiti u globalnim dešavanjima, prije svega onim u Evropi, sporom procesu pridruživanja ili u čestim uslovljavanjima od strane Brisela. Naveo je i kako je ovo istraživanje pokazalo da više od 60 odsto ispitanika ne zna šta bi to ulazak BiH u Evropsku uniju donio Republici Srpskoj.

Sociolog Drago Vuković kaže da ga ovi rezultati, da građani Srpske gube povjerenje u Evropsku uniju, nisu nimalo iznenadili.

– Ova organizacija, kao regionalna globalna zajednica, pod potpunom je kontrolom Amerike. Zajednicom posljednjih godina rukovodi jedna potrošena garnitura političara koja je žrtvovala narod Evrope zbog američkih geopolitičkih interesa. To EU pokazuje u odnosu prema ratu u Ukrajini kroz podsticanje i finansiranje rata umjesto da se zalaže za mir. Iz mog ugla gledano, EU je potpuno otuđena od istinskih evropskih vrijednosti i u neku ruku ona je kancerogeno tkivo Evrope. Nisam siguran ima li ova unija bilo kakvu budućnost ako se ne otrgne od pogubnog uticaja Amerike – rekao je Vuković za “Glas Srpske”.

Profesor Duško Vejnović smatra da je sve ovakve i slične ankete ipak potrebno uzeti s određenom rezervom, jer je veliko pitanje koliko one uistinu odražavaju stvarno raspoloženje građana, jer uzorak nije reprezentativan.

Navodi i kako je on ubijeđen da bi, kada bi bila urađena jedna veća anketa, ona pokazala da je većina građana Srpske ipak za ulazak u ovu veliku porodicu, u kojoj je bezgranična sloboda kretanja ljudi, robe i kapitala i gdje će izdvajanja za građane i njihov standard biti na višem nivou.

– Ako bismo, i pored svega, pretpostavili da je uistinu toliko mala podrška građana Srpske, onda razloge, prema mom nekom mišljenju, treba tražiti u gubljenju autoriteta Evropske unije. Ne vide ljudi više sigurnost u nadnacionalnim organizacijama kao što su Evropska unija, NATO, Ujedinjene nacije i možda je ova mala podrška baš odraz toga – kaže Vejnović za “Glas Srpske”.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: glassrpske.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име