Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić najavio je da će do Nove godine biti donesen pravilnik o načinu i držanju svinja u Srpskoj i da će svi koji su u sistemu kontrole dobiti 70 odsto podsticaja od države za nabavku priplodnih nazimica.
Minić je, nakon sastanka u Banjaluci sa predstavnicima poljoprivrednih udruženja, rekao novinarima da je stanje u poljoprivredi složeno zbog afričke kuge svinja i nezapamćenih oluja, ali da će agrarni budžet od 180 miliona KM sigurno odgovoriti na sve zahtjeve.
On je istakao da je cilj da u Republici Srpskoj postoji samoodrživost, te da sve ono što se proizvede bude konkurentno sa cijenom.
Minić je rekao da je svjestan da su pojedine grane poljoprivredne proizvodnje ugrožene prekomjernim uvozom, ali da budžet od 180 miliona KM, koji nikada nije bio veći, i dinamika isplate daju sigurnost.
„Terminski i dinamički planovi isplate iz agrarnog budžeta idu onako kako je predviđeno“, rekao je Minić.
Kada je riječ o jesenjoj sjetvi, Minić je rekao da 500 KM podsticaja po hektaru u ovom momentu podrazumijeva troškove sjemenske robe i mineralnog đubriva, kao i da će sjetva biti između 20 i 30 odsto manja nego prethodnih godina.
On je podsjetio da je u Srpskoj u okviru kapitalnih investicija kupljeno više od 850 traktora, od čega je više od 650 novih, što će znatno uticati na ekonomičnost, način rada i konkurentnost domaćih poljoprivrednih proizvođača na tržištu.
Minić je rekao da je u projektu sa Vladom Mađarske ove godini uloženo skoro 200 miliona KM u kapitalne investicije kada je riječ o poljoprivrednoj proizvodnji.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković rekao je da je poljoprivredna proizvodnja ugrožena zbog prekomjernog i nekontrolisanog uvoza, te da Savez ne traži zabranu uvoza, nego samo ograničenje za pojedine robe i usluge.
On je naveo da Savez predlaže da se u narednom periodu ne koristi deklarisano sjeme i da se poveća količina regresiranog goriva na 150 litara, te da se poveća iznos regresa sa sadašnjih 75 na barem 91 KM imajući u vidu visoke cijene goriva.
Marinković je rekao da je predloženo i ograničavanje trgovačkih marži na osam odsto za sve proizvode koje stimuliše resorno ministarstvo u vidu nabavke mehanizacije, repromaterijala i svega ostalog.
Predsjednik Udruženja sela Semberije i Majevice Savo Bakajlić istakao je da proizvodnja pšenice treba biti strateška.
„Smatramo da se mora zaštititi domaća poljoprivredna proizvodnja po hitnom postupku, a to su strateški proizvodi meso, mlijeko i pšenica“, rekao je Bakajlić.
Predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinović rekao je da voćari očekuju podršku kada je riječ o protivgradnoj mreži, osiguranju i kapitalnim ulaganjima u mehanizaciju.
On je ocijenio da je voćarski sektor najugroženiji, kao i da je šteta zbog mraza, visoke temperature i superćelijskih oluja iznosila oko 40 miliona KM.
Saša Trivić iz Udruženja poslodavaca prehrambene industrije ocijenio je da je ova grana nastavak poljoprivredne proizvodnje, te da problem predstavlja proizvodnja tržišnih viškova bez mogućnosti plasiranja na domaćem tržištu.
„Tražićemo da se podsticaji preusmjere prema poljoprivrednicima koji mogu regularno da posluju i ne bave se sivom zonom“, istakao je Trivić.
Resorni ministar je novi sastanak sa predstavnicima poljoprivrednih udruženja najavio kroz 20 dana.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: srna.rs